FC Inter sopimukseen Anton Aaltosen kanssa

Kuva: Juha Tamminen

FC Inter sopimukseen Anton Aaltosen kanssa

19.1.2023

FC Inter on tehnyt pelaajasopimuksen nuoren ja lupaavan Anton Aaltosen kanssa. Hyökkäyspään pelaajan sopimus on mallia 2+1 vuotta.

19-vuotias nuorukainen siirtyy Turkuun HJK:n organisaatiosta, jossa hän pelasi yli kymmenen viime vuoden ajan. Kyseessä on oivan potentiaalin omaava pelaaja, jonka otteita Interin urheilu- ja kehitysjohtaja Olli Kangaslahti on katsellut mielenkiinnolla jo pitkään.

– Olen henkilökohtaisesti seurannut Anton Aaltosen uraa hyvin nuoresta asti. Hän on aina ollut äärimmäisen lahjakas. Iän myötä hänelle on tullut myös äärettömän kova kunnianhimo sekä urheilussa että muutenkin. Hän on ikäisekseen todellinen huippuammattilainen. Hän suhtautuu harjoitteluun ja pelaamiseen juuri oikealla tavalla. Hän haluaa kehittää sekä taidollisia että fyysisiä ominaisuuksia joka päivä, Kangaslahti kehuu Interin verkkosivuilla.

Antonin seurasiirto sujui HJK:n ja Interin välillä hyvin.

– Haluan omalta osaltani kiittää HJK:n organisaatiota myös siitä. HJK on tehnyt Antonin kanssa äärettömän hyvää työtä läpi hänen junioripolkunsa. Olemme ylpeitä siitä, että saamme organisaationa jatkaa tätä työtä ja olla omalta osaltamme auttamassa Antonia eteenpäin urallaan, Kangaslahti pohtii kiitollisena.

Aaltonen ampui viime kaudella verkot kireiksi Kakkosen sarjatasolla Klubi 04:n paidassa. 24 ottelua tuottivat 11 osumaa. Edeltävällä kaudella hän sai tuntumaa Ykkösen peleihin saman jengin kanssa. Steppi liigatasolle lienee vain ajan kysymys.

– Me asetamme kovat odotukset häneen ja olemme varmoja siitä, että hän on valmis vastaamaan näihin odotuksiin, Kangaslahti aprikoi.

Linkki kopioitu