AC Oulu EIF FC Haka FC Inter FC Lahti Gnistan HJK IFK Mariehamn Ilves KuPS SJK VPS
vko.05 // 9.2.2020

​Interille monipuolinen vahvistus: "Uskon nostavan joukkueemme kokonaistasoa"

​Interille monipuolinen vahvistus: "Uskon nostavan joukkueemme kokonaistasoa"

Kuva: Juha Tamminen

Viime kaudella Ykkösessä MuSan ja Veikkausliigassa KPV:n riveissä pelannut Taiki Kagayama siirtyy FC Interiin 1+1-mallisella sopimuksella.

Interin päävalmentaja José Riveiron mukaan Inter oli lähellä tehdä sopimuksen Kagayaman kanssa jo vuosi sitten ja harkitsi pelaajan hankkimista myös kesällä. Siirto toteutui lopulta kuitenkin vasta nyt.

– Taiki on hyvin kurinalainen pelaaja ja valmis tekemään kentällä juuri sitä, mitä häneltä pyydetään. Hän on hyvin aktiivinen niin hyökkäys- kuin puolustussuuntaankin ja pelaajana erittäin monipuolinen. Hän pystyy pelaamaan niin keskikentällä, kymppipaikalla kuin laidallakin. Olen siis tyytyväinen, että saamme hänet vihdoin tänne ja uskon hänen nostavan joukkueemme kokonaistasoa, Riveiro arvioi.

Viime vuoden aikana suomalaiseen jalkapalloon tottuneelle Kagayamalle paluu jo tutuksi tulleeseen maahan on helpotus.

– Minulle merkitsee paljon, että saan jatkaa pelaamista Suomessa. Ensimmäinen kerta uudessa ympäristössä on aina vaikea, joten koen olevani nyt valmiimpi. Odotan kaudelta hyviä tuloksia ja uskon, että Interillä on siihen kaikki potentiaali, Kagayama iloitsee.

Lisää uutisia