Suomen Cupin 4. kierros käynnissä - seitsemän kahdeksasta Veikkausliigajoukkueesta jatkoon

EIF pudotti Interin jatkosta cupissa. (Kuva: Mira Lönnqvist)

Suomen Cupin 4. kierros käynnissä - seitsemän kahdeksasta Veikkausliigajoukkueesta jatkoon

7.5.2025

Alkaneen viikon ensimmäiset päivät on pyhitetty Suomen Cupille, jossa kahdeksan Veikkausliigajoukkuetta oli tulessa 4. kierroksen otteluissa.

Veikkausliigajoukkueista kolme pelasi kierroksen ottelunsa tiistaina ja viisi pelasi keskiviikkona. Kaikilla oli edessä vierasottelu, sillä Suomen Cupin tässä vaiheessa alempisarjalainen joukkue sai vielä automaattisen kotiedun.

Tiistain otteluissa nähtiin ensimmäisen Veikkausliigajoukkueen putoaminen tämän kauden cupista, kun EIF kaatoi FC Interin rangaistuspotkuilla. FC Haka haki varmaan voiton Äänekoskelta; IFK Mariehamn sai sen sijaan taistella loppuun asti Laajasalossa ennen kuin LPS kaatui loppuminuuttien maalilla.

Keskiviikkona KTP oli kokea Interin kohtalon, mutta selvitti tiensä jatkoon Jippon vieraana. VPS joutui tiukille Kolmosen TamU/2:n vieraana, mutta puristi jatkoon. FF Jaro, IF Gnistan ja AC Oulu sen sijaan selvittivät ottelunsa voitokkaasti selkeämmin lukemin.

Tässä vaiheessa cupia ottelut ratkotaan suoraan rangaistuspotkukilpailulla, mikäli tilanne varsinaisen peliajan jälkeen on tasan.

Cupin 4. kierroksen voittajat etenevät 32 parhaan joukkoon 5. kierrokselle, jolle mukaan tulevat myös loput Veikkausliigajoukkueet eli eurocupien karsinnoissa kesällä pelaavat KuPS, Ilves, HJK ja SJK.

Veikkausliigajoukkueet Suomen Cupin 4. kierroksella:

Tiistai 6.5.:
18.30 EIF (Ykkösliiga) – FC Inter rp. 4-2 (1-1, 0-0)
18.30 Huima/Urho (Kolmonen) – FC Haka 0-4 (0-4)
19.00 LPS (Kolmonen) – IFK Mariehamn 0-1 (0-0)

Keskiviikko 7.5.:
18.00 TamU/2 (Kolmonen) – VPS 1-2 (0-1)
18.00 HauPa (Kolmonen) – FF Jaro 0-7 (0-4)
18.30 JäPS/47 (Kolmonen) – IF Gnistan 0-3 (0-2)
18.30 Jippo (Ykkösliiga) – KTP rp. 6-7 (1-1, 1-0)
19.00 Hercules (Kakkonen) – AC Oulu 1-5 (0-2)

Kaikki Veikkausliigajoukkueiden Suomen Cupin ottelut suorina lähetyksinä Ruudusta.

Linkki kopioitu