Uudet valmentajat - "FC Hakan kehittyminen ja matka Suomen huippua kohti jatkuu määrätietoisesti"
FC Hakan uusi päävalmentaja julkistettiin tiistaina ja hän on Andrew "Andy" Smith. Avukseen Smith saa Sander Guerreiron.
Valkopaitojen tuoreella päävalmentajalla on laajat verkostot eri puolilla Eurooppaa ja hän on niin pelaaja- kuin valmentajaurallaan päässyt oppimaan paljon eri jalkapallohuipuilta.
Muun muassa FC Liverpoolin urheilutoimenjohtajan tehtävän viime kaudella jättänyt Julian Ward sekä viimeksi Glasgow Rangersin päävalmentajana toiminut Michael Beale kehuivat Smithiä varauksettomasti FC Hakan tarkistaessa herran taustoja.
- Valmennuksen pelaajatausta sekä kansainvälinen kokemus ja kontaktit auttavat varmasti avaamaan reittejä pelaajahankinnoille sekä lyhentävät matkaa pelaajille Hakasta Eurooppaan näyttämään osaamistaan, FC Hakan toimitusjohtaja Olli Huttunen kertoo.
- Myös taito yksilöiden kehittämiseen joukkuepelaamisen ohella oli tärkeä syy heidän valintaansa. Uskomme, että valmentajien intohimo ja vaatimustaso pelaamista kohtaan siirtyvät myös tulevaan joukkueeseemme, Huttunen huomauttaa.
Huttusen mukaan Hakassa halutaan nyt yhdessä rakentaa joukkue, joka pystyy vastaamaan valmennuksen ajatuksiin.
- Olemme käyneet yhdessä läpi pelaajistoamme, ja olemme tyytyväisiä siihen pelaajarunkoon mikä meillä on tällä hetkellä. Kartoitus uusista pelaajista niin kotimaasta kuin ulkomailta on myös jo käynnistynyt, Huttunen toteaa.
FC Haka Oy:n hallituksen puheenjohtaja Marko Laaksonen kertoo, että valmentajarekrytointia tehtäessä on haluttu löytää vaihtoehtoja, joiden avulla seuran pitkän aikavälin tavoitteiden saavuttaminen on mahdollista.
- FC Hakan tavoite on pelata säännöllisesti eurokentillä. Nyt viidentoista vuoden tauon jälkeen ensimmäinen kerta toteutui tänä kesänä upean kuuden vuoden nousujohteisen jakson kruununa.
Laaksonen painottaa, että FC Hakan täytyy tähän tavoitteeseen päästäkseen kehittyä joka vuosi toiminnan joka alueella.
- Viimeisen viiden vuoden aikana on panostettu paljon myynnin, ottelutapahtumien, olosuhteiden ja viestinnän kehittämiseen. Seuraavaksi selkeä painopistealue on nimenomaan kilpailutoiminta valmennuksen ja pelaajakehityksen näkökulmasta. Tätä kehitystä vauhdittamaan olemme nyt saaneet valmentajakaksikon, joilla on näyttöjä ja kokemusta todella korkeatasoisesta ympäristöstä sekä intohimoa ja johtamisosaamista viedä Haka pelillisesti ja pelaajakehityksessä seuraavalle tasolle, Laaksonen alleviivaa.
- Tunnistamme sen, että joitakin kilpailijoita pienemmillä resursseilla toimiessa on osattava tehdä oikeissa kohdissa rohkeitakin valintoja ja pystyttävä löytämään kilpailuetua yhdessä tekemisestä, sitoutumisesta sekä viisaista ratkaisuista. Samalla on säilytettävä oma sydän ja toimittava omien arvojen mukaisesti joka ikisessä hetkessä. Tältä pohjalta FC Hakan kehittyminen ja matka Suomen huippua kohti jatkuu määrätietoisesti.