SJK taipui niukasti Paidelle: "Mielestäni tämä oli hyvä esitys"

"Kokonaisuutena olen kuitenkin tyytyväinen ottelutapahtumaan" (Kuva: SJK)

SJK taipui niukasti Paidelle: "Mielestäni tämä oli hyvä esitys"

21.1.2023

SJK ja virolainen Paide Linnameeskond kohtasivat harjoitusottelussa Wallsport Areenalla ja Paide pääsi kotimatkalle 2-1 -voiton myötä.

SJK joutui tappiolle ensimmäisellä puoliajalla kahden tilanteenvaihdon jälkeen tulleen oman pään virheen jälkeen. Pallon riiston jälkeen tulleet Robi Saarman maalit olivat todella komeita nurkkalaukauksia, joille Markus Uusitalo ei maalissa mitään voinut.

Toisella puoliajalla SJK ei antanut vierailijalle enää juurikaan mahdollisuuksia ja vyörytti hyökkäyksiä jatkuvasti toiseen päähän. Paide ei saanut toisella jaksolla kuin yhden puolittaisen vedon kohti toiselle puoliajalle maaliin tullutta Ovie Ejeheriä. SJK:lla taas paikkoja oli useita. SJK:n kavennusosuman iski Jaime Moreno, joka on osunut nyt kaikissa kolmessa pelatussa ottelussa talvikaudella. Maalin arkkitehti oli kuitenkin Tuomas Kaukua, joka tuli kolmen Paide-pelaajan sumpusta läpi ja syötti Morenolle erinomaiseen maalipaikkaan.

– Mielestäni tämä oli hyvä esitys. Erityisesti fyysisesti erinomainen. Taktisesti peli parani, kun ottelu eteni. Toinen puoliaika oli meiltä todella hyvä taktisesti. En todellakaan tykkää tappiosta, mutta tuloksesta huolimatta, olen päivän otteluun tyytyväinen. Pari maalia mitä päästimme, tuli pienistä virheistä, ja toivomme ottavamme niistä opiksi. Se on hyvin tiedossa, että nuoret pelaajat tekevät välillä virheitä. Ja on hyvä, että ne tulee tässä vaiheessa, eikä sitten kun pelaamme kilpailullisia otteluita, kommentoi SJK:n päävalmentaja Joaquin Gómez seuransa verkkosivuilla.

– Kokonaisuutena olen kuitenkin tyytyväinen ottelutapahtumaan. Ja olen tyytyväinen jokaisen panokseen. Pelasi sitten enemmän tai vähemmän tässä ottelussa. Se oli mielestäni hyvä esitys, ja erittäin yritteliäs esitys – aggressiivinen ja intensiivinen. Harmittaa vain, että emme onnistuneet nousemaan voittoon.

– Tuomas Kaukua oli yksi syitä, miksi tulimme niin vahvasti toiselle puoliajalle. Hän on ollut hyvä myös harjoituksissa. Meiltä puuttui tänään Pyry Hannola ja Kingsley Ofori, jotka ovat kipeinä sivussa, jotka olisi ollut kiva nähdä mukana. Mutta kentällä nähtiin muutamia hyviä esityksiä, ja Kaukua oli yksi niistä. Hän oli hyvä myös viime viikolla, ja nyt sai 45 minuuttia.

Maalivahti Ovie Ejeherillä oli hieman erilainen debyytti, koska hänellä ei ollut pahemmin töitä ottelussa.

– Mutta toivonkin, että hänelle ei niitä paljoa tule jatkossakaan. Hän oli joka tapauksessa mukana korkealla rakentamassa peliä, ja oli jopa lopussa tehdä maalin, kun nousi mukaan kulmapotkuun, nauraa Gómez.

– Oli kuitenkin hienoa nähdä hänet heti kentällä, ja on muutenkin ollut hienoa, miten nopeasti hän on sopeutunut uusien joukkuekaverien mukaan.

Jaime Moreno taas tekee Gómezin mukaan sen mitä häneltä odotetaan.

– Hän pelasi myös erittäin hyvin muiden kanssa yhteen, hän on erittäin äänekäs kentällä ja ohjaa peliä, sekä tekee hyviä juoksuja. Pikkuhiljaa hän tulee enemmän sinuiksi pelaajiemme kanssa, ja jos hän jatkaa tällä tyylillä, että tekee maalin joka pelissä mitä hän pelaa, niin olemme erittäin tyytyväisiä. Meillä on hänen laisiaan taistelijoita useita joukkueessa, ja uskon, että se tulee näkymään kaudella.

– Moni katsoja oli varmasti tänään tappiosta huolimatta tyytyväinen pelaajien esityksiin, sekä kentällä näkyneeseen intohimoon, sanoo Gómez.

Linkki kopioitu