AC Oulu FC Haka FC Honka FC Inter FC Lahti HJK IFK Mariehamn Ilves KTP KuPS SJK VPS
vko.06 // 9.2.2022

HIFK julkaisi Felix Ferahyanin sopimuksen

HIFK julkaisi Felix Ferahyanin sopimuksen

Kuva: Juha Tamminen

HIFK kertoo verkkosivuillaan, että Felix Ferahyan, 23, on seuran uusi maalivahti.

Ferahyan on 193 senttimetriä pitkä torjuja, jonka sopimus kattaa kauden 2022.

Saksan Göppingenissä syntynyt suomalainen pelasi HIFK:n tolppien välissä jo tämän kauden Liigacupin avausottelussa FC Interiä vastaan. Tuossa ottelussa mies esitti muutamia loistotorjuntoja ja piti maalinsa puhtaana.

– Felix onnistui hyvin testijaksolla ja omaa runsaasti potentiaalia kehittyä. Haluamme antaa hänelle mahdollisuuden näyttää, miten hän onnistuu lunastamaan valmennuksen odotukset, sanoo HIFK:n urheilutoimenjohtaja Mika Lönnström seuran verkkosivuilla.

Ferahyan on lähtöisin Saksasta, ja on pelannut Kaiserslauternin, Frankfurtin ja SV Wehenin nuorisojoukkueissa. Suomessa Hongan, KuPSin ja Ekenäs IF:n organisaatiot ovat tulleet tutuiksi.

Lisää uutisia