AC Oulu EIF FC Haka FC Inter FC Lahti Gnistan HJK IFK Mariehamn Ilves KuPS SJK VPS
vko.02 // 16.1.2021

​"Todellinen seuran mies ja luottopelaaja" – Jukka Halmeen jatko iso asia HIFK:lle

​"Todellinen seuran mies ja luottopelaaja" – Jukka Halmeen jatko iso asia HIFK:lle

Jukka Halme on HIFK:n luottomies vuodesta toiseen. (Kuva: Juha Tamminen)

HIFK julkaisi perjantaina Jukka Halmeen jatkosopimuksen ja todellinen luottomies aloittaa näin jo 13. kautensa Tähtirinnoissa.

HIFK:n nousu viimeisen reilun vuosikymmenen aikana henkilöityy pitkälti Halmeessa. "Jugin" jatko onkin todella merkittävä asia seuralle.

– Jugi on kokenut HIFK:ssa monta upeaa hetkeä ja nousua, joten hänen jatkonsa on luonnollisesti meille sydämen asia. Hän on todellinen seuran mies ja valmennusjohdon luottopelaaja, joka hoitaa oman tonttinsa kentällä ja sen ulkopuolella tilanteessa kuin tilanteessa, kommentoi HIFK:n urheilutoimenjohtaja Mika Lönnström.

Halme on myös HIFK-kannattajien suuri suosikki, mikä näkyy siinäkin, että fanit ovat olleet mukana mahdollistamassa jatkosopimusta.

- Haluan itsekin seuran puolesta kiittää Stadin Kingejä siitä, että he ovat olleet mukana varmistamassa Jugin jatkon meillä. Nyt teemme kovaa työtä sen eteen, että hän vielä pääsisi kokemaan uuden merkkipaalun IFK-urallaan, sanoo Lönnström.

Lisää uutisia