Teemu Tainio sunnuntain vastustajasta: "Samat superstarat kuin viime vuonna"
Veikkausliiga jatkuu FC Hakan osalta sunnuntaina, kun se kohtaa FC Interin vieraissa.
Turkulaisten oman kotikentän Veritas Stadionin nurmi ei vielä ole pelikunnossa, joten ottelu pelataan varakentällä Helsingin Bolt Arenalla.
Interin joukkue on muuttunut viime kaudesta jonkin verran ja ehkäpä isoimpina muutoksina valmentaja Jose Riveiron vaihtuminen Miguel Grauhun, sekä hyökkääjä Timo Furuholmin pelaajauran päättyminen.
FC Hakan päävalmentaja Teemu Tainio korostaa Mustavalko-TV:n otteluennakossa, että Interin joukkue oli ja on muutakin, kuin vain Furuholm.
– Kyllähän "Furkka" hyvä pelaaja oli, mutta ei se ollut ainoastaan "Furkka". Siellä on samat superstarat kuin viime vuonna. Kaksikko Forsell-Källman on kovia tekijöitä, Tainio viittaa Petteri Forselliin ja Benjamin Källmaniin.
Kahdella aiemmalla kaudella Haka on lähtenyt Interiä vastaan selkeänä altavastaajana, mutta tällä kertaa puntit ovat koko lailla tasan. Tosin jo viime vuonna koskilaiset pystyivät haastamaan viime kauden sarjanelosen tasaväkisesti ja kruununa siitä 1-0 -taisteluvoitto Tehtaan kentältä.
– Kaikki on valmista huomista varten, joten hyvillä mielin kohti Helsinkiä, Tainio painottaa.
FC Inter-FC Haka Helsingin Bolt Arenalla sunnuntaina 17.4. kello 14.00. Kaikki kauden Veikkausliigaottelusta Ruudusta.