​HJK:n urheilutoimenjohtaja Petri Vuorinen: "Nyt täytyy katsoa eteenpäin"

Petri Vuorinen uskoo HJK:n kurssin kääntyvän Miika Nuutisen johdolla. (Kuva: HJK)

​HJK:n urheilutoimenjohtaja Petri Vuorinen: "Nyt täytyy katsoa eteenpäin"

5.5.2025

HJK teki sunnuntaina kovan päätöksen ja Toni Korkeakunnaksen vastuu päävalmentajana päättyi kauden ensimmäisten viiden ottelun tuotua vain neljä pistettä..

HJK:n urheilutoimenjohtaja Petri Vuorisen mukaan lähtö kauteen viime vuoden lopulla vaikutti kaikin puolin toimivalta.

- Suunnitelma tälle kaudelle oli hyvä ja tammikuussa leirin aikana kaikki myös näytti hyvältä., Vuorinen kertoi maanantaina.

Veikkausliigakauden alku ei kuitenkaan ole ollut odotettu ja Miika Nuutinen otti ainakin toistaiseksi valmennusvastuun.

- Nyt tehtyyn ratkaisuun pelilliset asiat olivat yksi syy ja tulokset eivät vain ole olleet riittävän hyviä. Miikalla on tieto siitä kaikesta mitä on tehty ja uskon, että hän pystyy tekemään myös muutoksen. Nyt katsotaan joka tapauksessa eteenpäin

- Kaikkea tässä ei tarvitse kuitenkaan muuttaa, pelissä on ollut myös hyviä asioita, Vuorinen muistuttaa.

Päävalmentajan vaihto on Vuorisen mukaan tietyllä tapaa viesti myös joukkueelle.

- On se sitäkin. Joukkue itse tietää, että vastuu kokonaisuudesta on kaikilla ja joukkueen sisällä asiaa on käyty läpi. Meillä on kokeneita pelaajia, joiden johdolla tällainen asia varmasti pystytään käsittelemään.

Linkki kopioitu