Ilmiömäistä, Veikkausliigasta! Osa 59: Kaupan kassalta ratkaisijaksi
Tässä juttusarjassa Veikkausliigan kehityspäällikkö Eero Tuominen VAR-tarkastaa viikon ajalta Veikkausliigan tunnetilat, ilmiöt sekä ennen kaikkea ihmiset niiden takana. Tälläkin kertaa kolumni perustuu näköhavaintoihin ja rehellisyyteen.
Tapasin tuossa viime viikolla tamperelaisessa automarketissa ostoksilla olleen FC Hakan Eetu Mömmön. Innokkaimmille spekuloitsijoille täsmennettäköön, ettei kyseessä ollut sovittu tapaaminen, vaan katseiden kohtaaminen itsepalvelukassalla, jonka myötä avasin Veikkausliiga-aiheisen keskustelun.
Onko se Andy Smith niin hullu kuin kaikki puhuvat? tiedustelin ostoksia piipatessani.
"Ei ole. Andy on vaativa ja loistava valmentaja. Malliesimerkki arjen vaatimustasosta ja siihen sitoutumisesta. Sitä hän on", Mömmö vastasi hymyileväisen levollisena, vaikka FC Hakan peliesitykset ovatkin jääneet odotettua vaisuimmaksi alkukaudella.
Aivan kuin Mömmö olisi tiennyt enemmän kuin minä ja sehän ei tietenkään kummoisia vaadi.
Ja niinhän siinä sitten kävi Vaasan Palloseuraa vastaan. Siinä se sitten tuli. Vaasalaisten pysäyttäminen paikassa, jossa voitto piti jollain keinoilla kaivaa, onnistui kolmen pisteen arvoisesti.
Myös Smith jutteli Hakan omien kanavien haastattelussa ennen VPS-peliä levollisen rennosti, että kyllä ne tulokset sieltä tulevat. Että, peli kestää jo, nyt kyse on enää viimeistelystä. Viimeisistä silauksista.
Lauantainakin sekä voiton että edellä mainittujen silausten eteen piti tehdä kuitenkin myös oikeita ratkaisuja. Aivan kuten itsepalvelukassallakin.
Siksi olikin jotenkin kuin kohtalon ohjaamaa, että Kalle Multasen tunteikkaaseen voittomaaliin fantastisen esityön teki juuri Mömmö, joka pelaa tällä hetkellä kenties elämänsä parasta jalkapalloa.
Ja totta kai 23-vuotias Mömmö oli myös Tehtaan kentän lauantain paras pelaaja. Totta kai!
Tältäkin Veikkausliiga voi tuntua, jos heittäytyy sen vietäväksi aikaa sekä paikkaa katsomatta.
Ja tämäkin vielä!
Veikkausliiga jatkuu kuumana jälleen maaotteluiden jälkeen. Henkilökohtaisesti en muista milloin olisin viimeksi odottanut pelien jatkumista näin latautuneessa tilassa. Suorastaan ihanan paljon on taas pelattavaa ja panosten kasvaessa myös puhuttavaa, sarjataulukon molemmissa päissä.