Ilmiömäistä, Veikkausliigasta! Osa 57: He palasivat kotiin
Tässä juttusarjassa Veikkausliigan kehityspäällikkö Eero Tuominen ei muistele enää Euroviisuja, vaan tuo esiin päättyneeltä viikolta ihmisiä ja ilmiöitä, jotka saivat Veikkausliigan tuntumaan siltä miltä pitääkin. Teksti on tuotettu tälläkin kertaa ilman tekoälyä.
Olin aikoinaan Skotlannissa Ilta-Sanomien toimittajana kirjoittamassa Glasgow'n pimenevässä illassa Helsingin Jalkapalloklubin ottelusta skottijätti Celticiä vastaan.
Ennen Mestarien Liigan karsintaottelun alkua kiertelin Celtic Parkin liepeillä, ja silmiini osui Celtic-legenda Jock Steinin patsas, jossa on ikuistettuna herran oma sitaatti; Jalkapallo ilman kannattajia ei ole mitään.
Silloin se tuntui "vain" hienolta lauseelta, mutta nyt yli kymmenen vuotta myöhemmin Veikkausliiga antoi ainakin omalta osaltani Steinin lauseen ympärille lihaa sekä verta – siis vertauskuvallisesti.
Alkukauden HJK:n kotiotteluista tarpeettomien tuhmuuksien myötä puuttunut Klubipääty teki paluun Bolt Arenalle lauantain KTP-ottelussa. Paluu kotiin oli odotettu ja toivottu, mutta HJK:n kannattajat saivat päätyyn palaamiseen huutojen lisäksi myös vahvaa ja ikuista sinivalkoista yhteisöllisyyttä ja symboliikkaa.
Tämä erityisesti siitä syystä, että HJK otti kannattajiensa johdolla täysin mestarillisesti huomioon myös juniorikannattajansa, jotka pääsivät omalla junnumarssillaan näyttämään suurseuran vavisuttavan kauniin voiman. Jokaiselle vielä empivälle suosittelen vilkaisemaan työnäytteet lauantai-iltapäivältä esimerkiksi HJK:n Instagram-tililtä.
Paikan päällä ottelussa olleet ja vastaavasti Ruudun lähetykseen uppoutuneet näkivät ja myös vastaansanomattomalla tavalla tunsivat sen, mikä on kannattajien merkitys jalkapallo-otteluissa. Se on enemmän kuin peli. Ja sen ilosanoman jakaminen ja näyttäminen on meidän kaikkien yhteinen velvollisuus.
Ja tämäkin vielä!
Tiistaina tämä herkku jo jatkuu. Ja kuin kohtalon kosketuksesta kierroksen ainoana helmenä kimaltelee jälleen HJK:n kotiottelu, jossa vieraana lakeuksien kuumin puheenaihe, Seinäjoen Jalkapallokerho. Suosittelen lippukauppaa tai Ruutua.