Jaro siirtää cupin ottelunsa naapurikuntaan – Keskuskentän nurmea halutaan säästää
FF Jaron Suomen Cupin 5. kierroksen ottelu HIFK:tta vastaan pelataan hiukan poikkeuksellisessa ympäristössä.
Pietarsaaren Keskuskenttä on edelleen kovin kesäisessä kunnossa ja Jaro ei ole ainoa joukkue, joka pelaa kotiottelunsa Keskuskentällä. Kortena kekoon seura kuitenkin kantaa nyt siirtämällä cupin ottelunsa pelattavaksi Luotoon.
- Haluamme säästää Keskuskenttää ja saada sen kuntoon, kiteyttää Jaron toimitusjohtaja Tommi Levo Österbottens Tidningille.
Jaro järjestää ottelun yhteistyössä paikallisen Larsmo BK:n kanssa. Larsmo Idrottsparkilta löytyvät jo aiemmin Pietarsaaren Länsikentällä olleet katsomot.
- Sen lisäksi viemme sinne siirrettävät katsomot, Levo kertoo.
Luodon mukaan pelaaminen Luodossa on varmistettu niin Palloliitolta kuin Ruudultakin ja molemmat ovat näyttäneet vihreää valoa.
Cupin 5. kierroksen ottelu FF Jaro – HIFK pelataan helatorstaina 29.5. kello 15.00 alkaen.
Kaikki Veikkausliigajoukkueiden Suomen Cupin ottelut suorina lähetyksinä Ruudusta.