"Odotan nopeatempoista ja viihdyttävää peliä" - AC Oulun Otto Kemppainen palaa tuttuihin maisemniin
Liigacupin lohko B:n päätösottelusta päästään nauttimaan keskiviikkona, kun AC Oulu matkaa Seinäjoelle kohtaamaan SJK:n.
Laivastonsiniset ovat pelanneet neljä ottelua Liigacupin lohko B:ssä ennen tulevaa keskiviikon peliä. Avausottelussa Heinäpäässä AC Oulu taisteli tiukasti Ilvestä vastaan, mutta joutui taipumaan tappioon. Vaasassa AC Oulu sai hyvän alun VPS:ää vastaan, mutta ottelu päättyi lopulta niukkaan tappioon, kun isännät onnistuivat kääntämään pelin edukseen. Kolmannessa ottelussa AC Oulu esitti kauden parasta peliään ja nappasi selkeän voiton FF Jarosta.
Kuopiossa AC Oulu pelasi jälleen tiukan ottelun KuPS:aa vastaan, mutta jäi lopulta ilman voittoa, kun ottelu ratkesi lisäajalla.
Lauantain ottelun ympäristö on tuttu ainakin täksi kaudeksi AC Oulun riveihin juuri SJK:sta siirtyneelle Otto Kemppaiselle.
- Lähden hyvillä fiiliksillä pelaamaan entistä seuraa vastaan – tulossa on varmasti mielenkiintoinen peli. Kummallakaan joukkueella ei ole enää panosta tässä pelissä, mutta se on silti äärimmäisen tärkeä meille päästää harjoittamaan omaa pelitapaa hyvää joukkuetta vastaan. Voitolla olisi myös hyvä päättää tämän vuoden Liigacup urakka.
- SJK on vastustajana hyvin organisoitu ja suoraviivainen joukkue. Odotan pelin olevan nopeatempoista ja katsojien silmään viihdyttävää, Kemppainen ennakoi
Keskiviikon kokoonpanosta AC Oululta ovat varmasti pois Onni Tiihonen, Julius Paananen ja Marokhy Ndione. Abu Dumbuya ei ole vielä saapunut Suomeen ja saapumisajasta ei ole vielä tietoa.
Liigacupin lohko B:n ottelu SJK - AC Oulu Wallsport Areenalla keskiviikkona 26.2. kello 18.00. Kaikki kauden 2025 Liigacupin ottelut suorana lähetyksenä Ruudusta.