AC Oulu EIF FC Haka FC Inter FC Lahti Gnistan HJK IFK Mariehamn Ilves KuPS SJK VPS
vko.04 // 22.1.2024

Gnistan kiittää seuran jättäviä pelaajia - yhdeksän pelimiestä ei jatka enää kaudella 2024

Gnistan kiittää seuran jättäviä pelaajia - yhdeksän pelimiestä ei jatka enää kaudella 2024

Maximo Tolosta ei nähdä Gnistan-paidassa enää kaudella 2024. (Kuva: Juha Tamminen)

Gnistanin nousua Veikkausliigaan 100-vuotisjuhlakaudeksi on edeltänyt useiden kausien ja monien seuran värejä kantaneiden pelaajien panostus.

Gnistanin riveissä tulevalla kaudella eivät jatka Topi Järvinen, Maximo Tolonen, Konsta Rasimus, Eero Markkanen, Otso Linnas, Medo, Tuukka Andberg, Luca Weckström ja Zachary Sukunda.

Tuukka Andberg jatkaa uraansa PK-35:n riveissä, Luca Weckström KTP:ssä ja Zachary Sukunda siirtyi kotimaansa Kanadan sarjaan Valour FC:n paitaan.

Erityiskiitokset Gnistan haluaa osoittaa Gnistania jo kaudesta 2021 asti edustaneille Topi Järviselle ja Maximo Toloselle.

FF Jarosta Gnistaniin kolme vuotta sitten siirtynyt Topi Järvinen nousi nopeasti yhdeksi kannattajien suosikkipelaajista. Hymy kasvoilla ja paita tyylikkäästi housuissa taistellut Järvinen pelasi Gnistan-paidassa yhteensä 63 ottelua kaikissa kilpailuissa ja viimeisteli näissä 9 osumaa. Varmasti mieleenpainuvin osumista syntyi kaudella 2021 runkosarjan päätöksessä JIPPO:a vastaan, kun ottelun loppuhetkien maali varmisti Gnistanin ensimmäisen Ykkösen yläloppusarjapaikan.

Kolme kautta Oulunkylässä vietti myös taitava keskikenttäpelaaja Maximo Tolonen. Kolmen kauden aikana Tolonen edusti Kipinää 79 ottelussa viimeistellen 8 maalia. Kaudella 2022 Tolonen oli isoimmassa roolissa keräten minuutteja kaikissa Ykkösen otteluissa. Viime kaudella maalit jäivät sarjaotteluissa vähiin, mutta tärkeimmällä hetkellä upposi, kun Tolonen viimeisteli Ykkösen playoff-finaalin voiton lopullisesti varmistaneen 4-2 osuman.

vko.25 // 21.6.2024
Lisää uutisia