AC Oulu EIF FC Haka FC Inter FC Lahti Gnistan HJK IFK Mariehamn Ilves KuPS SJK VPS
vko.46 // 18.11.2023

Vesa Vasara Interin päävalmentajaksi - "Ajatusmaailmamme kohtaavat erittäin hyvin"

Vesa Vasara Interin päävalmentajaksi - "Ajatusmaailmamme kohtaavat erittäin hyvin"

"Vesku" Vasara siirtyy Interin peräsimeen. (Kuva: Juha Tamminen)

FC Interin edustusjoukkueen uusi päävalmentaja on Vesa Vasara, jonka kanssa seura on solminut kaksivuotisen sopimuksen.

Vasara on toiminut viimeksi seitsemän kautta FC Hongan päävalmentajana. Vasaran lisäksi FC Interin valmennusryhmään liittyy kaksivuotisella sopimuksella Riku Paularinne.

FC Inter Turku Oy:n puheenjohtaja Nikolas Håkans kommentoi valmentajan valintaa tuoreeltaan.

- Korostimme päävalmentajan valintakriteereissä tietämystä kotimaisesta jalkapallokentästä. Koimme tärkeäksi, että päävalmentajalla on olemassa olevat verkostot suomalaisiin toimijoihin sekä ymmärrys Interin nykyisen joukkueen vahvuuksista sekä laajemmin Veikkausliigasta. Tämä auttaa varmistamaan, että uuden päävalmentajan aloittaessa työnsä voimme keskittyä täysin seuran strategisten tavoitteiden läpiviemiseen.

- Koimme keskusteluissamme Vasaran kanssa ajatusmaailmojemme kohtaavan erittäin hyvin sekä seuratoiminnan että suomalaisen jalkapallon osalta, ja uskomme hänen olevan loistava henkilö luotsaamaan Interin edustusjoukkuetta eteenpäin seuran kartoittamalla tiellä.

Lisää uutisia