"Ylämäki-alamäki -menoa" - Pikkuhuuhkajat taipui niukasti Islannille

Roni Hudd osui Pikkuhuuhkajadebyytissään. (Kuva: Juha Tamminen)

"Ylämäki-alamäki -menoa" - Pikkuhuuhkajat taipui niukasti Islannille

7.9.2023

Alle 21-vuotiaiden maajoukkue pelasi torstaina maaottelun Islantia vastaan Turussa kärsien niukan 2-3-tappion.

Kello 13 alkanut ottelu oli Pikkuhuuhkajien viimeinen maaottelu ennen EM-karsintoja, jotka alkavat tiistaina 12.9. niin ikään Turussa pelattavalla ottelulla Sveitsiä vastaan. Suomi siirtyi johtoon Roni Huddin maalilla toisen jakson alussa, mutta Islanti tasoitti ja meni ohi toisen jakson viimeisen vartin aikana. Suomi tuli vielä tasoihin Kai Meriluodon osumalla, mutta Islanti teki voittomaalin minuutilla 90.

Päävalmentaja Mika Lehkosuon tuntemukset ottelusta jäivät hieman kaksijakoisiksi.

- Ottelussa oli tietynlaista ylämäki-alamäki -menoa. Meillä oli hyviä jaksoja ja hetkiä - parhaat jaksot olivat toisen puoliajan alkuvaiheessa, kun teimme johtomaalin ja olimme todella lähellä myös toista maalia. Se jopa roikkui vähän ilmassa. Emme kuitenkaan pelanneet riittävän tasaisesti ottelun koko 95 minuuttia, Lehkosuo analysoi.

Jo otteluun valmistautuessa Suomi teki tietoisen ratkaisun vaihtaa kaikki avauskokoonpanon pelaajat jo puoliajalla. Päävalmentaja kertoo reflektoineensa, oliko ratkaisu järkevä.

- Myös tiettyjen pelaajien rooleja oli vaihdeltu - osittain pakotetusti, osittain tarkoituksellisina kokeiluina. Kaikki tämä vaikutti perussuorittamiseen ja perustilanteiden pelaamiseen epävarmuutena. Toisaalta ratkaisun hyvinä puolina voidaan mainita, että valmennusjohto sai myös lisää tietoja, millaisessa vireystilassa pelaajat ovat. Nyt 22 pelaajalla on alla 45 minuuttia peliaikaa, kun lähdetään valmistautumaan tiistaina koittavaan EM-karsintojen avaukseen Sveitsiä vastaan.

Sveitsi-otteluun Lehkosuo haluaa ottaa Islanti-pelistä mukaan erityisesti toisen puoliajan ensimmäisen 20 minuutin nopeat hyökkäyksiin lähtemiset ja prässien käynnistykset.

- Teimme myös heti toisen puoliajan alkuun maalin. Ensimmäiseen puoliaikaan nähden se oli ehkä vähän vastoin pelin kuvaa, mutta puoliajalla sisään tulleet pelaajat saivat nopeasti tulleesta maalista hyvän hengen päälle. Myös pelin aikana tulleista vastoinkäymisistä päästiin nopeasti yli, ja tietysti teimme 2-2-maalinkin heti takaiskun jälkeen. Taistelimme ottelun lopussa hienosti ja haimme maalia viimeiseen asti, Lehkosuo jatkaa.

Ottelun tunnelma oli loistava myös päävalmentajan mielestä. Keskipäivälle sijoitettu ottelu, johon kutsuttiin paikalle tuhansia koululaisia Turun alueen eri kouluista, houkutteli stadionille erittäin innostuneen ja kovasti kannustaneen yleisön.

- Oli fantastista nähdä noin paljon koululaisia mukana - hienoa, että ottelu oli järjestetty niin, että he pääsivät paikalle ja pitivät tosi paljon ääntä. Lämmitti myös, että kun olimme tappioasemassa ja jahtasimme maalia, saimme tosi paljon kannustusta. Varmasti antoi pelaajillemme energiaa, Lehkosuo kehuu.

Linkki kopioitu