KTP-luotsi Leppälahti kiitteli cup-tunnelmaa - "Hienon tapahtuman LehPa sai järjestettyä"
KTP raivasi tiensä jatkoon Suomen Cupissa kaadettuaan tiistaina 3. kierroksen ottelussa Lehmon Pallo -77:n lukemin 2-0.
KTP oli ottelussa hallitseva osapuoli, mutta Kolmosessa pelaavien isäntien maalivahti Juuso Minkkinen venyi useampaan huipputorjuntaan. Toisella jaksolla KTP kuitenkin väänsi väkisin voittoon tarvitut osumat Anttoni Huttusen ja Nathael Ishiin heiluttaessa verkkoa.
- Jatkopaikka oli tärkein tavoitteemme, ja sen me myös saimme. Pojat vähän puristelivat maalipaikoissa, mutta nyt voimme lähteä kotimatkalle hyvillä fiiliksillä, KTP:n päävalmentaja Jussi Leppälahti tuumi Kymen Sanomille.
Jobinpostiakin KTP:lle tuli Aleksi Tarvosen kolautettua päänsä pahasti.
- En tässä kohdin lähde arvuuttelemaan, mitä miehelle kävi. Tällä hetkellä Tarvonen on vielä sairaalassa ja siellä hänet varmastikin kuvataan, ja sitten vasta tiedämme, mistä on kyse, Leppälahti sanoi.
Kokonaisuutena tapahtuma oli kaikin puolin onnistunut ja Leppälahti antoi kiitosta LehPalle paitsi hyvästä vastuksesta myös järjestelyistä.
- Kiitokset LehPalle, että saivat järjestettyä hienon tapahtuman, kun pääsivät meitä vastaan pelaamaan. On kiva pelata cupia, se on arvokas turnaus ja haluamme voittaa otteluita myös siinä, Leppälahti totesi.