FC Haka palasi harjoituksiin viikon alussa – ”Nyt on täysi höyry päällä”

Teemu Tainion mukaan Hakan treeneissä on riittänyt vauhtia. (Kuva: Juha Tamminen)

FC Haka palasi harjoituksiin viikon alussa – ”Nyt on täysi höyry päällä”

5.1.2023

FC Haka palasi joulutauon jälkeen treenikentille tämän viikon maanantaina. Päävalmentaja Teemu Tainion mukaan harjoituksissa on menty kovaa.

Haka palautteli lajia mieleen jo joulukuussa, mutta nyt treeneissä on astetta kovempi meno.

– Nyt on täysi höyry päällä, Tainio toteaa Hakan sivuilla.

Tainion mukaan loput sopimuspelaajat palaavat mukaan ensi viikolla, jolloin on luvassa myös vuoden ensimmäinen harjoitusottelu.

– Perjantaina 13. tammikuuta käydään testaamassa Järvenpään Palloseura ja sitten lauantaina 21. päivä vielä HJK.

Valkopaitojen sopimuspelaajien lukumäärä on tällä hetkellä 18 kappaletta ja tilanne on aiempiin kausiin verraten päävalmentajankin mielestä mainio, vaikka tarvetta vahvistuksille edelleen on.

– Vielä joukkueeseen kaivataan vahvistuksia se on selvä, mutta paljoa ei ole testimiehiä tulossa, johtuen tämän hetken isosta sopimusten määrästä.

Hakan harjoitusottelut tammikuussa:
Perjantai 13.1.2023 JäPS – FC Haka, Järvenpää
Lauantai 21.1.2023 HJK – FC Haka, Helsinki

Linkki kopioitu