"Haluamme saada parhaan tuloksen Liigacupista" - SJK hyvistä asetelmista maanantain välierään
SJK ja FC Honka kohtaavat maanantaina OmaSp Stadionilla pelattavassa Liigacupin välierässä.
Maanantain ottelun voittaja etenee lauantaina 19.3. pelattavaan finaaliin, ja saa siellä vastaansa FC Interin. SJK on edennyt kohti finaalia ilman tappioita, eikä SJK ole myöskään hävinnyt talvikauden harjoitusotteluissa. Finaalipaikka ja voitto siellä, kruunaisi erittäin hyvin sujuneen talvikauden ennen Veikkausliigan alkua. Veikkausliiga alkaa kolmen viikon päästä lauantaina 2.4. kotipelillä HIFK:a vastaan.
– Olemme nyt kahden voiton päässä ensimmäisen kilpailun voittamisesta. Sitä ei kuitenkaan liian usein tule niitä mahdollisuuksia. Olemme siten täysin keskittyneitä tähän kilpailuun, ja haluamme saada parhaan tuloksen tästä. Jos joku muu joukkue voittaa Liigacupin meidän sijastamme, sanoisin, että he ovat olleet silloin erittäin hyviä, sanoo SJK:n päävalmentaja Joaquín Gómez.
SJK pääsi harjoittelemaan ulos OmaSp Stadionille ensimmäistä kertaa viime maanantaina ja on siitä lähtien harjoitellut siellä. Joukkue on täysin terve, eikä poissaolijoita pitäisi olla. Myös aiemmin sivussa olleet ovat saaneet harjoituksia alle jo riittävästi, ollakseen valmennuksen käytettävissä maanantain välierässä.
Välierä on samalla SJK:lle ensimmäinen ulkona ja ensimmäinen tänä vuonna OmaSp Stadionilla. Peliin ei myöskään ole mitään yleisörajoituksia ensimmäistä kertaa yli kahteen vuoteen.
– On mahtava päästä pelaamaan ja harjoittelemaan taas ulos. Ulkona pelistä tulee nopeampaa ja peliä voi lähestyä aivan eri tavalla. Odotamme innoissamme tätä ensimmäistä peliämme ulkona. Samalla tämä on osa meidän prosessiamme, päättää Gómez.
Kaikki SJK:n kauden 2022 kausikortit sekä osakas- ja seurakortit käyvät otteluun. Yksittäisliput peliin vain portilta hintaan 12€ ja alle kouluikäiset vanhemman kanssa sisään ilmaiseksi. Ovet aukeavat klo 17:00. OmaSp Stadionilla ei ole voimassa olevia yleisörajoituksia, ja käytössä on stadionin Pääkatsomo. Ottelun aikana katsojia palvelee Carlsberg Sports Bar. SJK:n kannattajaryhmä Klopit sijoittuu Pääkatsomon ja Kannattajapäädyn kulmaukseen.
SJK-FC Honka Seinäjoen OmaSP Stadionilla maanantaina 14.3. kello 18.00 alkaen. Kaikki Liigacupin ottelut näkyvät suorana lähetyksenä Ruudusta.