​"Isompi mittari meille" – PIF sunnuntaina IFK Mariehamnin vieraaksi

"Ahna" hakee ottelutuntumaa pelaajille. (Kuva: Juha Tamminen)

​"Isompi mittari meille" – PIF sunnuntaina IFK Mariehamnin vieraaksi

30.1.2022

IFK Mariehamn kohtaa sunnuntaina kauden toisessa harjoitusottelussaan Ykkösen nousijaseura Pargas IF:n.

Grönvitt kaatoi viikko sitten FC Ålandin lyhennetyllä peliajalla pelatussa ottelussa 4-0. Tuolloin joukkueet myös hiukan sekoittivat kokoonpanojaan, joten nyt edessä on ensimmäinen varsinainen ottelu.

- Tämä on selvästi isompi mittari meille. On hyvä, että vastus kovenee nyt, kun meillä on myös Liigacup alkamassa, IFK-luotsi Daniel Norrmén sanoo Ålandstidningenille.

Sinänsä Norrmén ei erityisiä odotuksia sunnuntain ottelun suhteen lataa.

- Meidän osaltamme kyse on ennen kaikkea siitä, että saamme ottelutuntumaa ja pelaajat niin paljon minuutteja kuin mahdollista. Näemme tämän ottelun hyvänä valmistautumisena helmikuussa alkavaan Liigacupiin.

IFK:n uusista sopimuspelaajista Robin Sid, Elmo Henriksson ja Jean-Christophe Coubronne ovat vasta saapuneet Maarianhaminaan, eivätkä ole mukana vielä sunnuntaina, vaan liittyvät harjoituksiin alkuviikolla.

- Otamme sen sijaan otteluun myös muutaman juniorin mukaan, jotta saamme leveämmän penkin ja pystymme kierrättämään hiukan enemmän. Suurin osa pelaajista ei ole vielä valmis pelaamaan 90 minuuttia, "Ahna" toteaa.

Ottelu Wiklöf Holding Arenalla alkaa sunnuntaina kello 18.00.

Linkki kopioitu