AC Oulun valmennukseen lisää portugalilaisväriä - vastuuta juniorien ohella edustusjoukkueestakin

Luis Freitas tuo lisää portugalilaisosaamista AC Ouluun. (Kuva: AC Oulu)

AC Oulun valmennukseen lisää portugalilaisväriä - vastuuta juniorien ohella edustusjoukkueestakin

23.11.2021

AC Oulun perheeseen tulee toinenkin akateemisesti koulutettu portugalilaisvalmentaja. Nyt Laivastosinisissä on professori ja maisteri valmentajina.

AC Oulun B-junioreiden uusi päävalmentaja on Luis Freitas ja hän on valmistunut Lissabonin yliopistosta urheilualalta, jossa hän erikoistui jalkapalloon. Freitas ja AC Oulun päävalmentaja Ricardo Duarte ovat kumpikin saman yliopiston käyneitä, mutta entuudestaan he eivät tunne toisiaan.

- Luis on lahjakas nuori valmentaja, jolla on akateeminen tausta jalkapallovalmentajaksi Lissabonin yliopistosta, jossa itsekin työskentelin monia vuosia. Vaikka emme koskaan tavanneet tuolloin, kun hän opiskeli siellä, niin olen saanut vahvoja suosituksia hänen entisiltä opettajiltaan. He kuvaavat häntä intohimoiseksi lajia kohtaa ja hän on omistautunut valmentamiselle. Lisäksi hänellä on voimakas työetiikka ja laaja ymmärrys valmentamisesta sekä pelaajien kehittämisestä.

- Olemme todella tyytyväisiä, että saamme tänne todella motivoituneen valmentajan nuorille kehittämään seuraavan sukupolven pelaajia AC Ouluun, kommentoi AC Oulun päävalmentaja Ricardo Duarte maanmiehensä valintaa junioreiden päävalmentajaksi.

23-vuotiaalla Freitasilla on iästään huolimatta jo vuosien valmennuskokemus U15-U19 joukkueista Portugalissa.

- Voin luvata, että AC Oulu / OLS B-juniorit saavat minusta vaativan ja tarkan valmentajan, joka haluaa auttaa nuoria pelaajia kehittymään ja siirtymään eteenpäin seurassa kohti edustusjoukkuetta. Olen innoissani saadessani mahdollisuuden tehdä töitä sitoutuneiden pelaajien kanssa ja pääsemme varmasti hyviin tuloksiin nuorten kanssa, kommentoi uusi B-nuorten päävalmentaja itseään valmentajana.

- Luis Freitas on kunnianhimoinen, analyyttinen, vaativa ja pedantti valmentaja, joka tulee toimimaan AC Oulu / OLS B:n päävalmentajana, mutta myös reservi- ja edustusjoukkueen valmennustiimeissä. Hienoa saada Luis Ouluun, kommentoi urheilutoimenjohtaja Markus Heikkinen.

Linkki kopioitu