​U19-pojat taipui Ukrainalle niukasti EM-karsinnoissa

Niklas Pyyhtiä teki esityön Suomen osumaan. (Kuva: Juha Tamminen)

​U19-pojat taipui Ukrainalle niukasti EM-karsinnoissa

9.10.2021

U19-poikien Puolassa pelattavan EM-karsintaturnauksen toinen ottelu lauantaina päättyi niukkaan 1-2-tappioon Ukrainalle.

Suomi siirtyi ottelussa johtoon 21. minuutilla, kun Jesse Nikki osui Niklas Pyyhtiän kulmapotkusta. Ukraina tuli tasoihin varttia myöhemmin niin ikään kulmapotkutilanteesta Yehor Yarmoliukin toimiessa maalintekijänä.

Ottelun ratkaisu syntyi 75. minuutilla, kun Ukraina sai rangaistuspotkun maalivahti Elmo Henrikssonin rikkeen seurauksena ja Ivan Losenko ei erehtynyt 11-metrisessään. Suomi haki vielä vaihdoilla lisävoimaa, mutta ei pystynyt enää nousemaan tasoihin.

Lohkon toisessa ottelussa myöhemmin lauantaina kohtaavat Puola ja Malta. Suomi kohtaa turnauksen päätösottelussa tiistaina Maltan ja tasapeli käytännössä riittää jatkopaikkaan.

Linkki kopioitu