​IFK Mariehamn -kapteeni Buwalda: "Totta kai olen huolestunut"

Robin Buwalda myöntää IFK:n tilanteen olevan hankala. (Kuva: Juha Tamminen)

​IFK Mariehamn -kapteeni Buwalda: "Totta kai olen huolestunut"

28.6.2021

IFK Mariehamn vietti juhannusta allaan kuuden ottelun mittainen tappioputki ilman yhtään tehtyä maalia.

Hyvien alkukierrosten jälkeen Grönvittin kurssi on ollut pahassa laskusuunnassa, eikä kapteeni Robin Buwalda kiertele tilannearviossaan.

- Totta kai olen huolestunut. Emme ole tehneet maaliakaan kuuteen otteluun ja sen lisäksi päästämme aivan liian halpoja maaleja. Totuuden nimissä ei näytä hyvältä. Uskon edelleen, että pystymme paljon parempaan, mutta nyt olemme vaikeuksissa, Buwalda sanoi.

- Tällä hetkellä olen kuitenkin enemmän turhautunut ja vihainen siitä, että emme saa itsestämme tarvittavaa irti kentällä.

Mitään poppakonsteja tilanteen kääntämiseen ei Buwaldan mukaan ole. Usko on hänen mukaansa edelleen kuitenkin vahva.

- Tietenkin voi olla huolestunut, mutta tällaista jalkapallo on. Välillä se koettelee ja pitää vain pystyä pääsemään kierteestä irti. Muutakaan emme voi tehdä. Muuten voisimme yhtä hyvin panna kengät hyllylle ja nostaa valkoisen lipun. Ja sitä kukaan ei ole tekemässä. Se ei ole IFK:ta.

Linkki kopioitu