Rajoitukset poistuvat - FC Lahti avaa lipunmyynnin 23.6. HIFK-otteluun

Yleisö palaa Lahden stadionille. (Kuva: Juha Tamminen)

Rajoitukset poistuvat - FC Lahti avaa lipunmyynnin 23.6. HIFK-otteluun

17.6.2021

Etelä-Suomen aluehallintovirasto on lieventänyt kokoontumisrajoituksia Päijät-Hämeessä 16.6.2021 alkaen.

Päijät-Hämeessä tilaisuuksia voi nyt järjestää ilman henkilömäärärajoituksia, joten FC Lahti avaa lipunmyynnin keskiviikkona 23.6.2021 järjestettävään HIFK-peliin.

Henkilömääräysrajoitusten poistuminen tarkoittaa sitä, että kausikorttilaisten lisäksi otteluun pääsee nyt myös yksittäisillä lipuilla. Samalla myös sektorit poistuvat Lahden stadionilta. Tapahtumassa noudatetaan kuitenkin edelleen opetus- ja kulttuurinministeriön sekä Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ohjetta koronavirustartuntojen ehkäisemisestä, sekä yleisiä hygieniavaatimuksia.

Tietyn mittaisia turvavälejä ei enää vaadita, mutta stadionilla katsojilla on mahdollisuus välttää fyysisiä kontakteja toisiinsa.

FC Lahti tiedottaa järjestelyistä tarkemmin myöhemmin.

Lähde: FC Lahden tiedote
Linkki kopioitu