AC Oulu EIF FC Haka FC Inter FC Lahti Gnistan HJK IFK Mariehamn Ilves KuPS SJK VPS
vko.44 // 8.11.2019

​Kahta konkaria ei nähdä TPS:n liigamiehistössä kaudella 2020

​Kahta konkaria ei nähdä TPS:n liigamiehistössä kaudella 2020

Kuva: Juha Tamminen

TPS:n kaksi kokeneemman kaartin pelaajaa jättää seuran, sillä Jani Virtanen ja Mika Mäkitalo eivät jatka raitapaidoissa enää Veikkausliigakaudella 2020.

Tämä kokenut kaksikko oli nostamassa TPS:aa takaisin Veikkausliigaan kauden 2019 päätteeksi. Virtaselle kertyi viime kaudella Ykkösen otteluita yhteensä kahdeksan ja Mäkitalon vastaava lukema Ykkösessä oli 20 pelattua ottelua.

- Molemmista heistä jää pysyvä jälki tämän seuran historiaan, he olivat tärkeä osa nousun saavuttanutta joukkuettamme. Jampan kaari Palloseurassa on pidempi ja Muksu pelasi omalla urallaan valtavan määrän menestyksellä Veikkausliigaotteluita. He ovat todella hienoja pelaajia ja persoonia ja hyväksyivät kumpikin mukisematta sen, että peliaika ja vastuu jäi menneellä kaudella totuttua vähäisemmäksi, TPS:n päävalmentaja Tommi Pikkarainen kiittelee seuran verkkosivuilla.

31-vuotias Virtanen debytoi Veikkausliigassa TPS:n riveissä kaudella 2004. Tämä taitava hyökkäävä keskikenttäpelaaja siirtyi TPS:stä Italian Serie A-seura Udinese Calcion organisaatioon kesällä 2006. Hänestä tuli saman vuoden joulukuussa kaikkien aikojen viides Italian pääsarjatasolla esiintynyt suomalaispelaaja.

Vuonna 2009 Virtasen ura jatkui Venäjän liigan Himkissä, josta hän palasi TPS-paitaan kaudeksi 2010. TPS:stä hän siirtyi kuitenkin kesken kauden JJK:hon, jossa hän pelasi kauden 2013 loppuun asti. Seuraavat kaksi kautta Virtanen pelasi Veikkausliigaa RoPS:ssa ja FF Jarossa. Hän on pelannut yhteensä 154 Veikkausliigaottelua ja viimeistellyt niissä kahdeksan maalia.

Virtanen palasi takaisin TPS-paitaan Jalkapallon Ykköseen kaudeksi 2016. Hän oli nostamassa TPS:ää takaisin Veikkausliigaan jo kauden 2017 päätteeksi. Virtanen pelasi TPS:ssä myös Veikkausliigakauden 2018 sekä siis Ykkösen kauden 2019. Hän on pelannut koko urallaan yhteensä 165 Veikkausliigaottelua ja viimeistellyt niissä yhdeksän maalia.

34-vuotias Mäkitalo debytoi Veikkausliigassa FC Interin paidassa kaudella 2003. Hän edusti FC Interiä Veikkausliigassa kausina 2003-08, 2010-11 sekä kaudet 2017-18. Hän voitti FC Interin riveissä SM-kultaa kaudella 2008 sekä SM-hopeaa kaudella 2011. Hän voitti FC Interin paidassa myös Suomen Cupin kaudella 2018.

Mäkitalo pelasi Veikkausliigassa myös FC Hakassa (2009), FC Lahdessa (2012-13) sekä RoPS:ssa (2014-16). Rovaniemellä hän voitti SM-hopeaa kauden 2015 päätteeksi. Mäkitalo pelasi koko urallaan yhteensä 15 kautta Veikkausliigassa. Hänelle kertyi yhteensä 324 Veikkausliigaottelua, joissa hän viimeisteli 20 maalia.

Lisää uutisia