AC Oulu FC Haka FC Honka FC Inter FC Lahti HIFK HJK IFK Mariehamn Ilves KTP KuPS SJK
vko.18 // 10.5.2019

RoPS:n valmentajat kokoontuivat - koulutuksen pääaiheena peli- ja pelaaja-analytiikka

RoPS:n valmentajat kokoontuivat -  koulutuksen pääaiheena peli- ja pelaaja-analytiikka

Rovaniemen Palloseuran koko valmennus kokoontui vapun jälkeisenä torstaina omien toiveidensa mukaiseen, sisällön mukaiseen valmennuskoulutukseen.

Tilaisuuden alussa keskusteltiin ajankohtaisista asioista, joita seura on painottanut talven ajan. Muistutuksena käytiin läpi koko kauden kestävän painotuksen, uuden toimintakulttuurin osalta toimintaa peleissä, pelimatkoilla ja turnauksissa.

Päivityskoulutuksen pääaiheeksi valmentajat olivat valinneet peli- ja pelaaja-analytiikan, joista kertomaan saapui Englannissa ja Portugalissa yliopistossa jalkapalloa opiskellut RoPS:n Mikko Lignell. Aluksi keskusteltiin analyysiprosessissa, jonka jälkeen Lignell antoi workshop-hengessä valmentajien luoda omia mittareitaan ja metodeja tarkemman analyysin toteuttamiseksi.

Lignell esitteli kaksi erilaista lähestymiskulmaa asiaan. Ensimmäisessä tavassa pyritään löytämään peleistä tilanteita, joissa pelaaja käyttää valmennuslinjasta löytävän peruspelaamisen konsepteja. Toisessa tavassa valmennus määrittää erittäin tarkan ja konkreettisen tilanteen, jossa kyseistä konseptia tulisi käyttää, jonka toteuttamista analysoidaan peleistä.

Lignellin workshopista valmentajat saivat varmasti kättä pidempiä työkaluja arkivalmennuksen laadun varmistamiseksi ja kehittämiseksi. Kyseinen analyyttinen lähestymistapa kehittää myös valmentajien ammattitaitoa, joka takaa kokonaisvaltaisemman ja laadukkaamman arjen RoPS:n pelaajistolle.

Toisessa osiossa käytiin läpi laadukkaan urheilijan elämän tunnusmerkkejä. Seuran valmennuspäällikkö Pasi Tuutti kävi osiossaan läpi faktapohjaisesti harjoittelun, ravinnon ja levon symbioosia. Kehittymisen varmistamiseksi seuran toimintakulttuurin muutokseen kuuluvat myös tämän kokonaisuuden huomioiminen tosiasioihin nojaten.

Harjoittelu-otsikon alla käytiin läpi laadukkaan arkiharjoittelun rakennetta nuorimmista junioreista aina kilpaurheiluun saakka. Progressiivisuuden huomioiminen ja viikkosuunnitelmien käyttäminen kehittymisen tukena.

Ravinnon ja nesteytyksen esityksessä nousi esiin nykypäivän haasteet ravinnon määrästä urheilijoilla. Lisäksi keskusteltiin paljon siitä, minkälaisen viestin seura haluaa antaa toimijoina ravinnon ja nesteytyksen merkityksestä pelimatkoilla ja turnauksissa. Joukkueille jaettiin työkaluna ohjeistus, jota käytetään pelimatkojen ruokailupaikkoihin ruokaa varattaessa.

Levon merkityksestä nostettiin esiin aktiivisen palautumisen malli, kun yleensä terminologiaa lähestytään siten, että lepo tarkoittaa tekemättömyyttä. Unen määrän varmistamiseksi tehdään kaikki tarvittavat toimenpiteet kaikissa seuran tapahtumissa. Myös oikeanlaisen viikkorytmityksen ymmärtäminen ja luominen ovat tärkeimpiä työkaluja pelaajien kehittymisessä.

Seuraavan kerran RoPS:n valmentajat kokoontuvat yhteisen aiheen äärelle lauantaina 6.7. analysoimaan pelinlainalaisuuksia, joita alustetaan ennen Veikkausliigaottelua RoPS-IFK Marienhamn ja ryhmätyöt puretaan ottelun jälkeen yhteisesti.


RoPS-Ilves Rovaniemen Keskuskentällä sunnuntaina 12.5. klo 18.30. Ottelua voi seurata suorana lähetyksenä Ruudussa.

Lisää uutisia