FC Inter FC Lahti HIFK HJK IFK Mariehamn Ilves JJK KuPS PS Kemi RoPS SJK VPS

Liigacup 2015

Liigacup kaudella 2015 pelataan siten, että 12 Veikkausliigajoukkuetta on jaettu neljään kolmen joukkueen lohkoon.

Lohkojen sisällä joukkueet pelaavat kaikkia vastaan kaksinkertaisen sarjan. Ottelut ovat normaalin mittaisia.

Kustakin lohkosta kaksi parasta joukkuetta etenee puolivälieriin, joiden voittajat etenevät välieriin, joiden voittajat selviytyvät finaaliin.

Liigacupin lohkot (kaksinkertainen sarja, neljä peliä)

Lohko A: HJK, KTP ja RoPS
Lohko B: KuPS, FC Lahti ja Ilves
Lohko C: FF Jaro, SJK ja VPS
Lohko D: HIFK, IFK Mariehamn ja FC Inter

Liigacupin jatkopelit (ensimmäinen on kotijoukkue)

Puolivälierät
Ottelu 1: su 08.03. klo 19.15 Pirkkahalli Ilves (B1) - FC Inter (D2) 10-9 rp. (1-1, 0-1)
Ottelu 2: la 07.03. klo 13.30 Tali halli HIFK (D1) - VPS (C2) 2-1 (1-0)
Ottelu 3: la 07.03. klo 16.00 Wallsport Areena SJK (C1) - RoPS (A2) 5-6 rp. (2-2, 1-1)
Ottelu 4: pe 06.03. klo 16.00 Tali halli HJK (A1) - FC Lahti (B2) 2-0 (1-0)

Välierät
Ottelu 5: la 14.03. klo 14.30 Pirkkahalli Ilves - RoPS 1-2 (1-1)
Ottelu 6: la 14.03. klo 14.00 Tali halli HJK - HIFK 2-0 (0-0)

Finaali, Rovaniemen Keskuskenttä
la 04.04. klo 15.00 RoPS - HJK 0-2 (0-1)


LIIGACUPIN 2015 TULOSPALVELUUN >>

Lohkovaiheen otteluohjelma ja tulokset:
(* - varma puolivälieräjoukkue, >SC4 - Suomen Cupin 4. kierrokselle)
Lohko A

Ke 4.2. 18.30 Ruonala halli KTP HJK 0-0
Pe 13.2. 18.00 Arina Areena RoPS HJK 0-2 (0-0)
Ti 17.2. 17.00 Tali halli HJK RoPS 2-2 (0-2)
To 19.2. 16.00 Ruonala halli KTP RoPS 2-2 (1-2)
su 22.2. 16.00 Tali halli HJK KTP 2-2 (1-1)
Ke 25.2. 19.00 Arina Areena RoPS KTP 2-0 (2-0)

HJK 4 1 3 0 6-4 6 *
RoPS 4 1 2 1 6-6 5 *
KTP 4 0 3 1 4-6 3 > SC4
Lohko B

Pe 23.1. 18.00 Kuopio-halli KuPS Ilves 1-2 (1-1)
Pe 30.1. 15.00 Mukkula halli FC Lahti KuPS 1-1 (1-1)
Ti 3.2. 17.00 Mukkula halli FC Lahti Ilves 0-1 (0-0)
La 7.2. 14.30 Pirkkahalli Ilves FC Lahti 2-1 (1-1)
Pe 13.2. 18.00 Kuopio-halli KuPS FC Lahti 1-2 (0-0)
La 21.2. 14.30 Pirkkahalli Ilves KuPS 3-3 (1-0)

Ilves 4 3 1 0 8-5 10 *
FC Lahti 4 1 1 2 4-5 4 *
KuPS 4 0 2 2 6-8 2 > SC4
Lohko C

La 7.2. 15.15 Tellushalli FF Jaro VPS 0-1 (0-0)
Ke 11.2. 18.30 Wallsport Areena SJK VPS 1-0 (0-0)
La 14.2. 14.15 Wallsport Areena SJK FF Jaro 4-0 (1-0)
Ke 18.2. 18.30 Fennia-Arena VPS SJK 0-3 (0-2)
La 21.2. 14.30 Fennia-Arena VPS FF Jaro 2-1 (0-1)
La 28.2. 15.15 Tellushalli FF Jaro SJK 3-4 (3-2)

SJK 4 4 0 0 12-3 12 *
VPS 4 2 0 2 3-5 6 *
FF Jaro 4 0 0 4 4-11 0 > SC4
Lohko D

Ti 20.1. 14.00 Javenture Areena Inter HIFK 3-2 (1-1)
La 24.1. 14.30 Tali halli HIFK IFK Mariehamn 1-1 (0-0)
To 29.1. 19.00 Eckeröhallen IFK Mariehamn Inter 1-2 (0-1)
Ma 2.2. 19.00 Eckeröhallen IFK Mariehamn HIFK 1-3 (0-1)
La 7.2. 17.30 Tali halli HIFK Inter 6-0 (2-0)
Pe 13.2. 14.00 Javenture Areena Inter IFK Mariehamn 3-3 (2-2)
HIFK 4 2 1 1 12-5 7 * Inter 4 2 1 1 8-12 7 * IFK Mariehamn 4 0 2 2 6-9 2 > SC4