Asiantuntija Mika Hilander: "Molemmat haluavat voittaa, Ilvekselle se on pakko"
Veikkausliigan kierros numero 20 pelataan loppuun maanantaina. Kierroksen täydentää todellinen herkkupala, kun Ruudun studio-ottelussa kohtaavat IF Gnistan ja Ilves. Kummallekin ottelu on huipputärkeä.
Ruudun studiossa toisena asiantuntijana on entinen huippumaalivahti Mika Hilander. Hilander odottaa tasokasta peliä maanantailta.
- Minun papereissani Gnistan on ennakkosuosikki, mutta Ilveksellä on saumat ottaa kolme pistettä. Ilveksen eurokiireet ovat nyt ohi ja alla on hyvä peli Rijekaa vastaan. Mutta Gnistan on ollut erittäin hyvä viime aikoina eikä Ilves vakuuttanut edellisessä Veikkausliigaottelussaan IFK Mariehamnia vastaan, Hilander puntaroi.
- Mutta nyt heillä on fokus vain yhdessä asiassa: Veikkausliigassa ja taistelussa paikasta kuuden parhaan joukkoon.
Hilander luonnollisesti tuntee Ilveksen hyvin. Hänen mukaansa yksi Ilveksen heikkouksista on Gnistanin vahvuus.
- Ilveksellä on ajoittain ollut vaikeuksia pelin avaamisen kanssa. Juuri tähän Gnistan tykkää iskeä ja napsia niitä palloja.
- Pitää myös muistaa lähtökohta. Ilvekselle kelpaa vain voitto. Jos ottelu on tasan esimerkiksi tunnin kohdalla, Ilveksen on pakko nostaa riskitasoja. Vain kolme pistettä pitää heidät edelleen mukana taistelussa Mestaruussarjaan.
Jos Ilves kuitenkin jää kuuden parhaan ulkopuolelle, Hilanderin mukaan kyseessä on paha takaisku.
- Tietysti se olisi sitä. Olisi se melkoinen mahalasku menestysvuosien jälkeen. Tampereella on ollut hyvä buumi päällä ja kyllä se vaikuttaisi, jos Ilves jäisi Karsintasarjaan. He lähtisivät siihen hyvin turvallisesta tilanteesta kuitenkin.
Lähtökohdat ovat siis selvät. Kumpikin himoitsee täyttä pistepottia.
- Panokset ovat valtavat. Gnistan nousisi voitolla vahvasti mukaan mitalitaisteluun ja tietysti samalla varmistelisi paikkaansa kuuden joukossa. Ilvekselle tämä on pakkovoitto, Hilander arvioi.
Yksi pelaaja tulee olemaan Hilanderin erityisen seurannan kohteena. Hän on Gnistanin kärkimies Adeleke Akinyemi.
- Ilveksen entinen kärkimies eikä mitään kovin erikoista Tampereella tapahtunut eikä käyttöä löytynyt. Nyt mies on karmeassa maalivireessä.
IF Gnistanin ja Ilveksen välinen ottelu alkaa kello 18.00 Markku.fi-areenalla. Ruudun studio alkaa kolme varttia ennen ottelua. Mika Hilanderin lisäksi ottelun asiantuntijana toimii David Ramadingaye. Studiota isännöi Tero Karhu.
Kaikki kauden Veikkausliigaottelut suorana Ruudusta.
