"Olemme nähneet parannusta viime aikoina" - Hakan Abraham Okyere luottavaisena kohti ensi viikkoa
Abraham Okyere on ollut kestonimi FC Hakan avauskokoonpanoissa ja ylipäätään heti avauskaudellaan noussut yhdeksi Hakan avainpelaajista keskikentällä.
FC Hakan toimitusjohtaja Olli Huttunen mainitsi, että joukkueen ammattimainen tekeminen auttaa menemään täysillä kohti ensi viikon elintärkeätä KTP-ottelua. Huttunen peräänkuulutti erityisesti ensimmäisen puoliajan taisteluilmettä edellisessä ottelussa FF Jaroa vastaan. Okyere kertoo myös, että pukukopissa on huomattu pelillinen kehitys, vaikka tuloksia ei ole tullut ja edessä on pakkovoitto-ottelu.
– Tämä on ollut haastava jakso, mutta olemme ehdottomasti nähneet parannusta joukkueen otteissa viime aikoina, Hakan syyskuun pelaajaksi valittu Okyere kertoo.
Okyerelle motivaatiota ja energiaa KTP-ottelun valmistautumiseen tuovat sekä rakkaus lajia kohtaan, että FC Hakan kannattajien tuki.
– Rehellisesti sanottuna minua motivoi eniten rakkaus jalkapalloon ja fanien tuki. Se, että meillä on näin omistautuneita kannattajia, saa minut antamaan kaikkeni joka päivä, hän jatkaa.
Okyerellä on myös selkeä viesti faneille ennen tulevia pelejä.
– Annamme kentällä kaikkemme, ja tukenne merkitsee meille valtavasti. Tehdään yhdessä seuraavasta ottelusta ikimuistoinen, Okyere päättää.