FC Inter FC Lahti HIFK HJK IFK Mariehamn Ilves JJK KuPS PS Kemi RoPS SJK VPS

Liigacup 2013

Liigacup kaudella 2013 pelataan viime kaudelta tutussa muodossa eli alkulohkovaiheessa pelataan kaksinkertainen sarja kolmessa lohkossa siten, että kaikki joukkueet kohtaavat toisensa kotona ja vieraissa. Puolivälieriin jatkavat lohkojen kaksi parasta joukkuetta, sekä kolmesta 3. sijoittuneesta kaksi parasta. Lohkojen viimeisiksi sijoittuneet sekä huonoin 3. sijoittunut jatkavat kevään otteluitaan Suomen Cupissa muita aiemmassa vaiheessa.

Liigacupin lohkovaiheen otteluohjelma on neuvoteltu perinteiseen tapaan seurojen kesken ja Veikkausliiga on vahvistanut ohjelman. Liigacupin alkulohkovaihe pelataan ajalla 15.1. – 6.3.2013.

Otteluiden alkamisajat ja myös pelipaikat ovat osin vielä tarkentumatta.

Liigacupin 2013 lohkojako (lohkonumerot arvottu)

Lohko 1

FC Lahti
JJK
TPS
FC Inter

Lohko 2

IFK Mariehamn
HJK
FC Honka
MYPA

Lohko 3

FF Jaro
VPS
KuPS
RoPS

Liigacupin reaaliaikainen tulospalvelu löytyy joka ottelupäivä täältä.

Keskinäinen järjestys tasapisteissä määräytyy seuraavin kriteetein:

1. Keskinäisten ottelujen pisteet
2. Keskinäisten ottelujen maaliero
3. Keskinäisten otteluiden tehdyt maalit
4. Kaikkien otteluiden maaliero
5. Kaikkien otteluiden tehdyt maalit
6. Arpa

HUOM! Lohkojen sarjataulukot alla ovat normaalin sarjataulukon mukaisia siihen saakka kun lohkot ovat kesken, minkä jälkeen taulukot päivitetään tasapisteisiin päätyvien joukkueitten osalta em. kriteerien mukaisesti.

Jatkopelit:

Puolivälierät , runkopäivä la 9.3. (ottelut no:t 1-4):

Ottelu 1: TPS – FF Jaro 5-4 rp. (1-1)
la 9.3. klo 15.30 Urheilupuiston yläkenttä / Kupittaa 5

Ottelu 2: HJK – JJK 5-6 rp. (0-0)
la 9.3. klo 14.30 Talin halli

Ottelu 3: RoPS – FC Lahti 0-1 (0-1)
su 10.3. klo 17.00 Arina-Areena

Ottelu 4: MYPA – KuPS rp. 4-5 (1-1)
la 9.3. klo 14.00 Lehtomäki tn


Lohkojen kolmanneksi sijoittuneiden keskinäinen järjestys määräytyy Palloliiton kilpailumääräysten 7 §:n 2 momentin mukaisesti seuraavassa järjestyksessä:

1) pisteet
2) maaliero
3) tehdyt maalit
4) arpa

Välierät, runkopäivä ke 13.3. (ottelut no:t 5 – 6):

Ottelu 5: TPS - JJK rp. 4-5 (0-0)
ke 13.3. klo 19.00 Javenture Areena

Ottelu 6: FC Lahti - KuPS 3-0 (1-0)
pe 15.3. klo 15.00 Kisapuisto

Finaali: FC Lahti - JJK la 6.4 klo 15.00 Kisapuisto, Lahti 2-1 (0-1)

FC Lahti on 2013 Liigacupin mestari.

Lohkovaiheen ohjelma:

LOHKO 1













Ke 16.01. 18.00 FC Lahti - JJK Kisapuisto tn. 0-0
To 17.01. 14.00 FC Inter - TPS Javenture-Areena 1-1 (0-0)
Ti 22.01. 15.00 FC Inter - FC Lahti Javenture-Areena 0-1 (0-1)
Pe 25.01. 15.00 TPS - JJK Javenture-Areena 1-0 (0-0)
Ti 29.01. 15.00 FC Inter - JJK Javenture-Areena 2-3 (1-0)
Pe 01.02. 15.00 TPS - FC Lahti Javenture-Areena 0-0
Ti 05.02. 16.30 JJK - FC Lahti Kisapuisto tn. 1-1 (1-1)
Pe 08.02. 12.30 JJK - TPS Wallsport-areena 0-1 (0-0)
Ke 20.02. 18.00 FC Lahti - TPS Kisapuisto tn. 0-1 (0-0)
La 23.02. 14.00 FC Lahti - FC Inter Kisapuisto tn. 2-1 (1-0)
Pe 01.03. 15.00 TPS - FC Inter Javenture-Areena 5-1 (3-0)
Ke 06.03. 16.30 JJK - FC Inter Vehkalampi tn 3-0 (1-0)

TPS 6 4 2 0 9 - 2 14
FC Lahti 6 2 3 1 4 - 3 9
JJK 6 2 2 2 7 - 5 8
FC Inter 6 0 1 5 5 - 15 1 SC4

LOHKO 2













To 17.01. 14.00 FC Honka - HJK Myyrmäki halli 0-1 (0-1)
Ti 22.01. 19.00 IFK Mariehamn - MYPA Eckeröhallen 0-1 (0-0)
Ke 30.01. 14.00 FC Honka - MYPA Myyrmäki halli 2-2 (1-0)
Su 03.02. 16.30 HJK - MYPA Tali halli 2-0 (0-0)
Su 03.02. 18.30 IFK Mariehamn - FC Honka Eckeröhallen 2-3 (1-2)
Pe 08.02. 14.30 HJK - FC Honka Tali halli 4-0 (3-0)
Ti 19.02. 14.00 FC Honka - IFK Mariehamn Myyrmäki halli 4-3 (2-1)
La 23.02. 14.00 MYPA - IFK Mariehamn Lehtomäki tn. 1-0 (0-0)
Ke 27.02. 14.30 HJK - IFK Mariehamn Tali halli 6-0 (1-0)
La 02.03. 15.00 MYPA - HJK Lehtomäki tn. 1-0 (0-0)
Ke 06.03. 16.30 MYPA - FC Honka Lehtomäki tn 4-1 (2-0)
Ke 06.03. 19.00 IFK Mariehamn - HJK Eckeröhallen 0-4 (0-1)

HJK 6 5 0 1 17 - 1 15
MYPA 6 4 1 1 9 - 5 13
FC Honka 6 2 1 3 10 - 16 7 SC4
IFK Mariehamn 6 0 0 6 5 - 19 0 SC4

LOHKO 3













Pe 25.01. 18.00 KuPS - VPS Kuopio Halli 4-1 (3-1)
La 02.02. 15.15 FF Jaro - VPS Tellushalli 1-1 (1-1)
Ke 06.02. 18.30 VPS - RoPS Botniahalli 0-1 (0-0)
Pe 08.02. 18.00 KuPS - RoPS Kuopio Halli 2-2 (1-1)
La 16.02. 15.15 FF Jaro - KuPS Tellushalli 1-0 (0-0)
Ke 20.02. 18.30 RoPS - FF Jaro Keskuskenttä 0-1 (0-0)
Ke 20.02. 18.30 VPS - KuPS Botniahalli 1-4 (0-2)
La 23.02. 14.30 VPS - FF Jaro Botniahalli 1-1 (0-0)
Ti 26.02. 18.30 RoPS - KuPS Keskuskenttä 1-0 (1-0)
La 02.03. 16.30 FF Jaro - RoPS Tellushalli 1-3 (0-1)
Ke 06.03. 18.30 RoPS - VPS Keskuskenttä 1-2 (0-1)
Ke 06.03. 18.00 KuPS - FF Jaro Kuopio Halli 4-0 (1-0)
RoPS 6 3 1 2 8 - 6 10 *
KuPS 6 3 1 2 14 - 6 10
FF Jaro 6 2 2 2 5 - 9 8
VPS 6 1 2 3 6 - 12 5 SC4

* RoPS lohkovoittaja keskinäisten otteluiden perusteella.