AC Oulu FC Haka FC Honka FC Inter FC Lahti HIFK HJK IFK Mariehamn Ilves KTP KuPS SJK
vko.17 // 28.4.2021

"Takaisin tekemään jotain erityistä" - Emmanuel Ledesma viihtyy SJK:ssa

"Takaisin tekemään jotain erityistä" - Emmanuel Ledesma viihtyy SJK:ssa

"Manu" ehti tehdä vaikutuksen jo viime kaudella. (Kuva: Juha Tamminen)

SJK:n viime kauden pelaajista nousee esille hakematta kesken kauden joukkueeseen liittynyt Emmanuel Ledesma.

Todella väkevän vaikutuksen Veikkausliigassa tehnyt keskikenttäpelaaja Emmanuel Ledesma jatkaa kannattajien iloksi SJK:n riveissä. Manu-nimellä tunnettu 32-vuotias argentiinalaistaituri sanoo viihtyvänsä lakeuksilla.

– Seuran puheenjohtaja, päävalmentaja ja joukkuetoverit tekivät minuun vaikutuksen. Päätin tulla tänne takaisin tekemään seuran eteen jotakin erityistä, Ledesma kertoo Ilkka-Pohjalaisen haastattelussa.

Ledesma sanoo ajattelevansa aina positiivisesti ja pitävänsä odotuksensa korkealla alkavaa kautta ajatellen.

– Minulla on hyvät fiilikset joukkueesta, valmentajasta ja pelitavastamme. Voimme tehdä tärkeitä asioita, jos teemme joka päivä vakavasti töitä. Meillä on kaikki potentiaali olla yksi liigan parhaista joukkueista tällä kaudella.

Paljon maailmaa nähnyt Ledesma pitää Veikkausliigan tasoa melko korkeana. Hän nimeää kärkiryhmistä erikseen HJK:n, Interin ja KuPS:n.

– Olemme ansainneet muiden joukkueiden kunnioituksen, koska he pelkäävät pelata meitä vastaan.

Lisää uutisia