AC Oulu FC Haka FC Honka FC Inter FC Lahti HIFK HJK IFK Mariehamn Ilves KuPS SJK VPS
vko.45 // 13.11.2020

SJK kiittää seuran jättäviä

SJK kiittää seuran jättäviä

Anel Rashkaj on yksi SJK:n jättävistä pelaajista. (Kuva: Juha Tamminen)

SJK kertoo verkkosivuillaan, että seuran fyysisen suorituskyvyn osaston johtajana ja edustusjoukkueen fysiikkavalmentajana kaudesta 2019 lähtien toiminut Mikko Kujala jättää tehtävät edustusjoukkueessa.

Kujala on ollut tärkeässä roolissa, kun SJK on rakentanut pitkäjänteisesti omaa suorituskyvyn osastoa, johon on kuulunut tärkeänä osana yhteistyö Kuortaneen Urheiluopiston kanssa.

– Seuran, pelaajien ja koko seuran valmennus sekä urheilujohdon puolesta, haluan kiittää Mikkoa hänen kovasta työstään sekä sitoutumisesta edustusjoukkueen toimintaan viimeisen kahden vuoden aikana, sanoo urheilupuolen tekninen johtaja Richard Dorman SJK:n verkkosivuilla.

SJK tulee kertomaan suorituskyvyn osaston muutoksista lisää ensi viikolla.

Kujalan lisäksi SJK:n edustusjoukkueen videoanalyytikkona toiminut virolainen Rain Nappir jättää seuran. Perheenlisäystä odottava Nappir palaa kotimaahansa Viroon.

SJK Akatemiaa Ykkösessä kaudella 2020 sekä kauden 2019 lopun Kakkosessa valmentanut irlantilainen Thomas Dunne ei jatka seuran valmennuksessa. Seuran lähellä koko sen historian ajan ollut Dunn johti SJK Akatemian Kakkosesta sarjanousuun Ykköseen ja sen historiallisen kauden Ykkösessä. Kausi kuitenkin päättyi putoamiseen takaisin Kakkoseen ja SJK Akatemian sekä Dunnen tiet erkanevat.

Pelaajista SJK:n jättää varmuudella puolustajat Samba Benga ja Dárvin Chávez sekä keskikenttäpelaajat Anel Rashkaj, Keaton Isaksson, Aatu Kujanpää ja Jyri Kiuru. SJK pitää edelleen neuvottelut avoimena muun pelaajaryhmän kanssa.

Lisäksi SJK Akatemiaa edustaneet Onni Heinonen, Juuso Takanen ja lainasopimuksella mukana ollut Teppo Marttinen jättävät seuran varmuudella. Joukkueen kapteenistoon kuuluva Arttu Aromaa valittiin juuri SJK-junioreiden Vuoden valmentajaksi ja todennäköisesti valmennuskiireet pitävät Aromaan poissa ammattilaiskentiltä. SJK Akatemia pitää kuitenkin neuvottelut avoimena pelaajien kanssa.

Lisää uutisia