AC Oulu FC Haka FC Honka FC Inter FC KTP FC Lahti HIFK HJK IFK Mariehamn Ilves KuPS SJK
vko.33 // 20.8.2020

Jacob Bushue ja FC Haka jatkosopimukseen

Jacob Bushue ja FC Haka jatkosopimukseen

Jacob Bushue nähdään jatkossa Hakan paidassa. (Kuva: Juha Tamminen)

FC Hakan kapteeni Jacob Bushue on tehnyt seuran kanssa 1+1 -vuotisen jatkosopimuksen. Yhdysvaltalainen keskikenttämies saapui Hakaan viime kaudeksi Ekenäs IF:stä ja on tyytyväinen aikaansa Valkeakoskella.

– Olen erittäin innoissani jatkosopimuksestani seuran kanssa. Saavuin Hakaan, koska yhteiset tavoitteemme olivat linjassa ja pysyn Hakassa, sillä tavoitteemme ovat edelleen linjassa, mies kertoo Hakan sivuilla.

– Haluan auttaa seuraa kasvamaan sellaiseksi, kuin se joskus on ollut, eli vakiinnuttamaan paikkansa Veikkausliigassa, sekä saavuttamaan parempia ja parempia tuloksia siellä.

Bushue korostaa rakastavansa sitä haastetta, kun lähdetään pohjalta rakentamaan ja yhdessä kehitytään paremmiksi. Hän myöntää, että työtä riittää vielä paljon, mutta on valmis tekemään töitä sen eteen ja seura on myös.

– Haluankin kiittää kaikkia seurassa aina toimistosta, valmentajiin ja etenkin joukkueeseen, joka tukee minua ja pyrin olemaan sen luottamuksen arvoinen.

Lisää uutisia