FC Honka FC Inter FC Lahti HIFK HJK IFK Mariehamn Ilves KPV KuPS RoPS SJK VPS
vko.00 // 4.1.2019

Palloliiton päätös otettiin ilolla vastaan Turussa

Palloliiton päätös otettiin ilolla vastaan Turussa

FC Interissä Palloliiton päätös pilotista otettiin ilolla vastaan. (Kuva: Juha Tamminen)

FC Inter on valittu mukaan Palloliiton Seurayhteisön valmennusosaamisen kehittäjä -pilottiin yhteistyöseuroinaan TuNL, KaaPo ja PiPS.

Ohjelman tarkoituksena on keskittää seurayhteisön valmennusosaamisen kehittämisen kokonaisvastuu. Alueen ydinseurana toimiva FC Inter lähtee pilottiin yhdessä yhteistyöseurojen Turun Nappulaliigan, Kaarinan Poikien ja Piikkiön Palloseuran kanssa. Osana pilottia rekrytoitava seurayhteisön valmennusosaamisen kehittäjä tulee vastaamaan alueen valmentajille suunnatuista seurayhteisön omista täydennyskoulutuksista sekä Palloliiton virallisista koulutuksista Futisvalmentajastartista aina UEFA C-tasolle asti.

FC Interissä Palloliiton päätös pilotista otettiin ilolla vastaan. Seuran tekninen johtaja Vesa Mäki näkee ohjelman tukevan FC Interin ja sen yhteistyöseurojen lisäksi myös muita alueen valmentajia.

- Näimme ohjelman jo heti siitä kuullessamme loistavana mahdollisuutena kehittää sekä oman seuran että hankkeeseen lähtevien yhteistyöseurojen ja alueen muiden seurojen valmentamisosaamista. Prosessin ytimenä on kouluttaa seurojen omia valmentajia heidän omista lähtökohdistaan sekä kehittää valmentajien henkilökohtaisia polkuja. Pilotin mahdollistamalla uudella henkilöresurssilla pystytään myös kouluttamaan useita alueen muiden seurojen valmentajia, jolloin Palloliitto saa vahvaa tukea koulutusten järjestämisiin, Mäki toteaa Interin verkkosivuilla.

Seurayhteisön valmennusosaamisen kehittäjä -pilotti on Palloliiton laatujärjestelmän tason viisi kehitysohjelmaseuroille suunnattu ohjelma, jonka avulla valmennusosaamisen prosesseja ja koulutuksia pyritään viemään mahdollisimman lähelle pelaajien ja valmentajien arkea. FC Interin lisäksi pilottiin valittiin Ilves, HJK ja SJK. KuPS:n kanssa suunnitelmaa syvennetään kevään aikaa.

vko.24 // 17.6.2019
Lisää uutisia