FC Haka FC Honka FC Inter FC Lahti HIFK HJK IFK Mariehamn Ilves KuPS RoPS SJK TPS
vko.44 // 29.10.2018

​KuPS:n valmennustiimiin muutoksia - vielä yhtä miestä etsitään

​KuPS:n valmennustiimiin muutoksia - vielä yhtä miestä etsitään

KuPS:n päävalmentaja Jani Honkavaara saa ympärilleen hiukan uusiutuvan valmennusryhmän ensi kaudella. (Kuva: Juha Tamminen)

Luis Anula nousee KuPS:n uudeksi kakkosvalmentajaksi.

Kuopion Palloseuran fysiikkavalmentajana kahden kauden ajan toiminut Luis Anula jatkaa kuopiolaisjoukkueen palveluksessa myös ensi kaudella. Pelaajien keskuudessa todella suurta arvostusta nauttiva Anula tulee jatkossa ottamaan yhä suurempaa roolia kuopiolaisjoukkueen valmennustiimissä.

Kakkosvalmentajana kahden kauden ajan toiminut Mike Keeney ei jatka enää ensi kaudella valmennusryhmässä. Korvaaja löytyy seuran sisältä, sillä Anula tulee toimimaan fysiikkavalmentajan tehtävien lisäksi ensi kaudella edustusjoukkueen uutena kakkosvalmentajana Jani Honkavaaran rinnalla.

KuPS etsii valmennusryhmäänsä vielä yhtä jäsentä. Seura on kartoittanut fysioterapeutin tehtävään sopivia vaihtoehtoja ja asiaan saadaan selvyys lähiaikoina. Jori Särkkä jatkaa myös ensi kaudella seuran maalivahtivalmentajana.

Lisää uutisia