FC Honka FC Inter FC Lahti HJK IFK Mariehamn Ilves KuPS PS Kemi RoPS SJK TPS VPS
vko.46 // 13.11.2017

KuPS ja puolustaja Tabi Manga pelaajasopimukseen

KuPS ja puolustaja Tabi Manga pelaajasopimukseen

Veikkausliigassa hopeaa voittanut Kuopion Palloseura vahvistaa puolustustaan kovan luokan pelaajahankinnalla.

KuPS ja kamerunilaispuolustaja Luc Landry Tabi Manga, 23, ovat allekirjoittaneet 2+1-vuotisen pelaajasopimuksen seuran optiolla. Tabi Manga saapuu Kuopioon vuodenvaihteen jälkeen ja liittyy tammikuussa KuPS-joukkueen pelaajavahvuuteen tulevaa pelikautta 2018 varten.

Puolustaja siirtyy Kuopioon virolaisesta seurajoukkueesta Levadia Tallinnasta, joka sijoittui kahdella peräkkäisellä sarjakaudella toiseksi Viron jalkapalloliigassa.

- Olen iloinen ja samalla myös ylpeä allekirjoittaessani sopimuksen Kuopion Palloseuran kanssa. KuPS on iso ja kunnianhimoinen seura. Olen tietoinen uudesta haasteesta joka nyt avautuu eteeni. Otan nyt askeleen eteenpäin urallani, mutta tiedän että minun pitää tehdä kovasti töitä. Annan kaikkeni auttaakseni seuraa saavuttamaan päämääränsä. Odotan kovasti seuran henkilökunnan ja uusien pelikavereideni tapaamista, Tabi Manga toteaa KuPS:n verkkosivuilla.

Lisää uutisia