FC Honka FC Inter FC Lahti HIFK HJK IFK Mariehamn Ilves KPV KuPS RoPS SJK VPS
vko.07 // 15.2.2016

​IFK Mariehamn sopimukseen lupauksen kanssa

​IFK Mariehamn sopimukseen lupauksen kanssa

IFK Mariehamn on solminut kolmivuotisen sopimuksen nuoren lupauksen Joel Mattssonin kanssa.

Mattsson on Grönvittin oma kasvatti ja allekirjoitti nyt 16-vuotiaana ensimmäisen sopimuksensa seuran ykkösjoukkueen kanssa. Hän on kuitenkin ollut jo pidempään mukana ykkösjoukkueen kanssa harjoittelemassa ja teki myös Veikkausliigadebyyttinsä jo viime kaudella.

- Joel on kouluesimerkki siitä kuinka voimme tuoda omia nuoria pelaajiamme ykkösjoukkueeseen. Hänellä on yhtenäinen tausta seuran eri nuorten joukkueista ja hän on ollut myös akatemiatoiminnassa mukana. Viime vuodesta lähtien hän on koko ajan säännöllisemmin ollut mukana ykkösjoukkueen harjoituksissa ja teki debyyttinsäkin viime vuonna. On luonnollisesta todella hienoa, että pääsimme nyt useampivuotiseen sopimukseen, IFK:n seurajohtaja Peter Mattsson sanoo.

Joel Mattssonia on ajateltu ensisijaisesti laiturin rooliin Grönvittin joukkueessa.

- Ajatellen sitä että meillä on määrällisesti aika rajallinen pelaajaryhmä Joelilla on kaikki edellytykset saada peliaikaa jo tällä kaudella, jos hänen kehityksensä jatkuu kuten tähän asti, Mattsson painottaa.

vko.24 // 17.6.2019
Lisää uutisia