FC Honka FC Inter FC Lahti HIFK HJK IFK Mariehamn Ilves KPV KuPS RoPS SJK VPS
vko.05 // 5.2.2016

​KuPSin uusi maalivahti kovin tavoittein Suomeen

​KuPSin uusi maalivahti kovin tavoittein Suomeen

Kuopioon saapunut itävaltalaismaalivahti Johannes Kreidl liittyi KuPSin pelaajavahvuuteen torstaiaamuna.

Kreidl, 19, saapui kaupunkiin keskiviikkoiltana. Hän pelasi keltapaitojen maalilla torstain Liigacupin ottelussa RoPSia vastaan ja on ehtinyt saada pelituntumaa uuden seuransa paidassa myös kahdessa muussa ottelussa.

- On hienoa olla nyt täällä. Haluan pelata Suomen liigassa ja auttaa joukkuetta menestymään. Meidän pitää pystyä saavuttamaan parempaa kuin viime kauden yhdeksäs sija. Tavoitteena on nousta niin korkealle kuin voidaan ja itse koetan pelata mahdollisimman hyvin, Kreidl vakuuttaa KuPSin sivuilla.

Kredil saapui Kuopioon Saksan bundesliigaseura HSV:stä. Hän on pelannut seuran kakkosjoukkueen riveissä Regional-liigassa, joka on Saksan neljänneksi korkein sarjataso. Kreidl on harjoitellut vuoden ajan seuran ykkösjoukkueen riveissä, missä peliaikaa kertyi kolmessa ystävyysottelussa.

Lisää uutisia