Oravainen kuuli keskiviikkona entiseltä seuraltaan, ettei sopimuksen kahta optiovuotta käytetä. Jo perjantaina helsinkiläinen käväisi Kuopiossa kirjoittamassa nimensä kaksivuotiseen sopimukseen KuPSin kanssa.
HJK:n kulukuuri avasi ovet ja sekä KuPSin että Oravaisen tarpeet kohtasivat nopeasti.
- Pari viime kautta ovat olleet henkilökohtaisesti pettymyksiä, kun olen joutunut istumaan paljon penkillä. Kaipasin lisävastuuta ja täällä saan uuden alun uralleni ja mahdollisuuden näyttää taitojani, Oravainen sanoi Savon Sanomille.
26-vuotias Oravainen on Veikkausliigassa edustanut koko tähänastisen uransa HJK:ta, jossa tilille on kertynyt kolme mestaruutta. Liigaotteluita Oravainen on pelannut 133 ja viimeistellyt niissä 22 maalia. Hän on pelannut urallaan myös Hollannin kentillä. A-maaotteluita Oravaisella on tilillään kaksi kappaletta.