Jukka-Pekka Tuomasen mielestä olisi sääli jos JJK putoaisi
19.10.2009 19:14:00

Tuomasella ei tietoa KPV:sta

JJK aloittaa keskiviikkona liigakarsinnat KPV:tä vastaan. JJK:n keskikenttäpelaaja Jukka-Pekka Tuomanen myöntää, ettei tuleva vastus ole kovin tuttu, mutta luottaa omiensa iskukykyyn.

Joitakin pelaajia Tuomanen joukkueesta tietää.
- Hirveästi ei ole KPV:sta tietoa. Joitakin tuttuja nimiä on jotka ovat liigassa pelanneet, mutta muuten aika vähän on tietoa. En ole nähnyt tällä kaudella yhtään heidän peliään, Tuomanen toteaa.

JJK:n liigakarsintapaikka varmistui vasta viimeisen kierroksen ottelussa ja Tuomanen myöntääkin, että liigapaikan säilyttäminen olisi iso asia kaupungille.
- Joukkueessa on erittäin hyvä tunnelma, että selvisimme liigakarsintoihin. Varsinkin, kun se ratkesi viimeisellä kierroksella. Tästä on hyvä lähteä KPV:tä vastaan.
- Mielestäni olisi iso sääli jos JJK putoaisi. Jos hoidamme liigakarsinnan, niin saisimme vahvistettua taas joukkuetta ensi kaudeksi. Jos kuitenkin putoamme, niin ensi vuonna nousemme sitten takaisin. Ei se mikään elämän ja kuoleman kysymys ole, Tuomanen heittää.

KPV ja JJK aloittavat liigakarsinnat keskiviikkona Kokkolan keskuskentällä klo 15.30. Toinen ottelu pelataan sunnuntaina Jyväskylässä klo 14.00 alkaen.