Janne Hyppönen tunnusti Hongan paremmuuden.
9.6.2006 7:04:00

Hyppönen manaili puolustuspeliä

FC KooTeePeen valmentaja Janne Hyppönen ei ollut alkuunkaan tyytyväinen joukkueensa puolustustyöskentelyyn torstaina Espoossa. FC Honka olisi voinut hyvin latoa enemmänkin kuin neljä maalia kotkalaisten verkkoon.

Kotkalaisten puolustuspää on kärsinyt loukkaantumisista, mikä on myös näkynyt viimeisten pelien tuloksissa. KooTeePeellä on alla viiden tappion putki maalierolla 2-16. MM-tauko tulikin kotkalaisjoukkueelle tarpeeseen.
- Meidän puolustuspelissä on tällä hetkellä suuria ongelmia. Joidenkin pelaajien sitoutuminen joukkuepeliin ei ole sitä, mitä pitäisi. Puhtaat paperit voidaan antaa vain Jukka Vanniselle ja Anssi Virenille, Hyppönen tukisti omiaan Honka-ottelun jälkeen.
- Tilanne onneksi korjaantuu, kun saadaan lisää miehiä mukaan.

Jos ei KooTeePeen peli kulkenut, niin vastustajalla sujui sitäkin paremmin.
- Honka oli selkeästi parempi, askeleen edellä, Hyppönen myönsi avoimesti.
- Honka on varmasti paras jengi, mitä vastaan ollaan tällä kaudella vedetty. Ylivoimaisesti.

Omaa peliään Hyppösen suojatit pääsevät hiomaan seuraavaksi Suomen Cupissa, jossa vastaan asettuu sunnuntaina GrIFK Kauniaisissa. Toppari Jarno Tuunainen ei luultavasti ole käytössä vielä tuolloin.