8.2.2010 18:12:00

Kottilalta Kajahtaa: Veikkausliigassa kova nippu paluumuuttajia

Veikkausliiga on muutaman viime päivän aikana saanut pari todella kovaa paluumuuttajaa. Ensin Toni Kuivasto palasi Veikkausliigaan ja pelaa ainakin seuraavan kauden Hakassa ja myös Jonatan Johansson nähdään kotimaan kentille pitkän tauon jälkeen. Aiemmin Veikkausliigaan ovat palanneet Jari Litmanen, Mika Nurmela, Aki Riihilahti ja Janne Saarinen.


Veikkausliigassa on tällä hetkellä kova nippu kokeneita pelimiehiä. Kahdestatoista kaikkien aikojen eniten maaotteluita pelanneista pelaajista Veikkausliigassa pelaa tällä hetkellä kuusi. Se kertoo jotain siitä minkä tasoisia jätkiä sieltä on tullut. Ne ovat jakautuneet myös mukavasti ja HJK on ainoa joka on saanut haalittua näistä kaksi.

Kokeneiden pelaajien paluu kotiin on osa ihan luonnollista kiertokulkua ja kertoo paljon myös siitä, että he arvostavat Veikkausliigaa sarjana ja pitävät sitä kovana.

On hienoa, että Tintti palaa kotiseudulleen. Hän on Paraisilta kotoisin ja nyt hän palaa TPS:aan, joka todennäköisesti jää hänen ainoaksi seuraksi Veikkausliigassa. Se on hieno asia, että edustaa yhtä ja ainoaa Veikkausliigaseuraa uransa aikana.

On erinomaista myös seuroille, että tuon tasoisia jätkiä on saatu takaisin Veikkausliigaan. He pystyvät antamaan paljon valmentajille ja nuorille pelaajille. Toivonkin, että valmentajat ja seuraorganisaatiot käyttävät näiden pelaajien osaamista hyväkseen ja kehittävät koko seuran toimintaa. He eivät tuo pelkästään pelillistä tasoa, joka kaiken järjen mukaan nousee muutenkin, kun tuon tasoisia pelaajia joukkueissa on, vaan he tuovat runsaasti tietotaitoa myös pelikentän ulkopuolelle.

Se miten valmentajat heitä käyttävät, on tietenkin heidän jokaisen omassa mietinnässä. Kuka ammentaa ja mitä näiltä jätkiltä. Jokainen näistä kuudesta jätkästä on ollut pääsääntöisesti aika monen valmentajan alaisuudessa Euroopassa. Se kannattaa valmentajienkin muistaa, että heille on saattanut tarttua jos jonkin näköistä tietotaitoa lajista.

Edellisessä kolumnissani puhuin siitä, että Veikkausliiga on hyvä paikka kehittyä ja nämä kokeneet paluumuuttajat tuovat myös oman panoksensa nuorten pelaajien kehitykseen. He antavat nuorille pelaajille paljon, jos pelaajat vain ottavat opin ja neuvot vastaan. Joukkueissa on olemassa monia erilaisia persoonia ja valitettavasti tiedän omasta kokemuksestani, että jotkut nuoret eivät halua ottaa vastaan sitä tietotaitoa mikä kokeneemmilla pelaajilla on. Sitten on kuitenkin onneksi myös näitä nuoria, nälkäisiä ja ”tervepäisiä” jätkiä ketkä haluavat imeä oppia.

Heidän pitää vain rohkeasti ja röyhkeästi käyttää hyväkseen sitä osaamista mitä paluumuuttajat omaan joukkueeseensa tuovat. Tunnen hyvin kaikki nämä paluumuuttajat ja olen ihan varma, että he ovat valmiina auttamaan ja neuvomaan nuoria pelaajia.

Mika Kottila