ad

Liigacup 2014

Liigacup kaudella 2014 pelataan siten, että 12 Veikkausliigajoukkuetta on jaettu neljään kolmen joukkueen lohkoon.

Lohkojen sisällä joukkueet pelaavat kaikkia vastaan kaksinkertaisen sarjan. Ottelut ovat normaalin mittaisia.

Kustakin lohkosta kaksi parasta joukkuetta etenee puolivälieriin, joiden voittajat etenevät välieriin, joiden voittajat selviytyvät finaaliin.

Liigacupin lohkot (kaksinkertainen sarja, neljä peliä)

Lohko A: FC Inter, TPS, IFK Mariehamn

Lohko B: RoPS, FC Honka, HJK

Lohko C: MYPA, FC Lahti, KuPS

Lohko D: SJK, VPS, FF Jaro



Lohkovaiheen otteluohjelma (alustava, viimeisimmät muutokset punaisella)

Ottelupaikat sivun lopussa.

Lohko A: FC Inter, TPS, IFK Mariehamn  
 
Pe 24.1. 16.00 FC Inter TPS Kupittaa 5  3-2 (2-1)
Pe 31.1. 17.00 TPS FC Inter Kupittaa 5

 2-4 (1-3)

Pe  7.2. 17.00 TPS IFK Mariehamn Kupittaa 5  0-2 (0-1)
Pe 14.2. 16.00 FC Inter IFK Mariehamn Kupittaa 5  2-1 (1-0)
Ke 19.2. 18.30 IFK Mariehamn TPS Eckeröhallen  2-2 (1-0)
Su  2.3. 18.30 IFK Mariehamn FC Inter Eckeröhallen

 1-0 (0-0)


FC Inter 4 3 0 1 9-6 9
IFK Mariehamn 4 2 1 1 6-4 7
TPS 4 0 1 3 6-11 1






Lohko B: RoPS, FC Honka, HJK  
 
To 30.1. 17.00 HJK RoPS Tali halli      2-0 (1-0)
La 1.2. 13.15 FC Honka RoPS Ratiopharm Areena

 1-0 (0-0)
Ke 5.2. 15.00 FC Honka HJK Ratiopharm Areena  1-1 (0-1)
La 8.2. 14.00 RoPS FC Honka Ounashalli  1-1 (1-0)
To 20.2. 17.00 HJK FC Honka Tali halli  3-3 (1-1)
Pe 28.2. 18.00 RoPS HJK Keskuskenttä  3-0 (0-0)


FC Honka 4 1 3 0 6-5 6
HJK 4 1 2 1 6-7 5
RoPS 4 1 1 2 4-4 4






Lohko C: MYPA, FC Lahti, KuPS  
 
La 25.1. 13.00 FC Lahti MYPA Mukkula halli  2-1 (1-0)
La 1.2. 13.00 FC Lahti KuPS Mukkula halli  0-2 (0-1)

Pe 7.2. 17.00 KuPS FC Lahti Kuopiohalli  0-0
Pe 14.2. 18.00 KuPS MYPA Kuopiohalli  3-0 (1-0)
La 22.2. 13.00 MYPA FC Lahti Aviasport Arena  2-1 (0-0)
La 1.3. 13.00 MYPA KuPS Lehtomäki TN  1-0 (0-0)


KuPS 4 2 1 1 5-1 7
MYPA 4 2 0 2 4-6 6
FC Lahti 4 1 1 2 3-5 4






Lohko D: SJK, VPS, FF Jaro  
 
La 1.2. 15.15 FF Jaro VPS Tellushalli  2-2 (2-1)
Ke 5.2. 19.00 SJK FF Jaro Wallsport Areena  1-1 (1-1)
La 8.2. 14.30 SJK VPS Wallsport Areena  2-3 (1-0)
La 15.2. 14.15 VPS Jaro Fennia Arena  3-0 (1-0)
La 22.2. 14.15 VPS SJK Fennia Arena  2-3 (0-2)
La 1.3. 15.15 FF Jaro SJK Tellushalli  1-1 (1-0) 

VPS 4 2 1 1 10-7 7
SJK 4 1 2 1 7-7 5
FF Jaro 4 0 3 1 4-7 3


Jos kaksi tai useampi joukkue on tasapisteissä lohkovaiheen päättyessä, järjestys ratkaistaan seuraavasti:

 

1. Keskinäisten ottelujen pisteet

2. Keskinäisten ottelujen maaliero

3. Keskinäisten otteluiden tehdyt maalit

4. Kaikkien otteluiden maaliero

5. Kaikkien otteluiden tehdyt maalit

6. Arpa



Jatkopelit (ensin mainittu on kotijoukkue)

Puolivälierät:

Ottelu 1: La 08.03. 14.00 FC Inter - HJK 1-3 (0-2)



Ottelu 2: Ti 11.03. 14.15 FC Honka - IFK Mariehamn 1-3 (0-0)


Ottelu 3: Su 09.03. 15.00 KuPS - SJK 0-1 (0-0)



Ottelu 4: La 08.03. 14.15 VPS - MYPA 3-0 (1-0)

Välierät:

Välierä 1: La 15.03. 14.00 SJK - HJK 1- 0 (0-0)

Välierä 2: La 15.03. 19.00 IFK Mariehamn - VPS 0-4 (0-1)

Finaali:

La 29.3. klo 14.00 SJK - VPS 1-0 (1-0)

 

Ottelupaikat:



Joukkue Ottelupaikka/gmaps Katuosoite Postitoimipaikka
FC Honka  Ratiopharm Arena  Koivu-Mankkaan tie 5 Espoo
FC Honka Tapiolan Urheilupuisto Urheilupuistontie 2 Espoo
FC Inter Kupittaa 5 Hippoksentie 6 Turku
FC Inter Veritas Stadion Hippoksentie 6 Turku
FC Lahti Mukkulahalli  Torpinkatu 3 Lahti
FC Lahti Lahden Stadion Salpausselänkatu Lahti
FF Jaro Tellushalli Pietarinpuistikko 6 Pietarsaari
FF Jaro Pietarsaaren keskuskenttä Pietarinpuistikko Pietarsaari
HJK Sonera Stadium Urheilukatu 5 Helsinki
HJK Tali Halli Purotie 8 Helsinki
IFK Mariehamn Wiklöf Holding Arena Idrottsgatan Ahvenanmaa
IFK Mariehamn Eckeröhallen 85 Käringsundsvägen Eckerö, Ahvenanmaa
KuPS Savon Sanomat Areena Kaartokatu 6 Kuopio
KuPS Kuopiohalli Opistotie 4 Kuopio
MYPA Kymenlaakson Sähkö Stadion Kisatie 2 Anjalankoski
MYPA Aviasport Areena Ottelukatu 9 Imatra
RoPS Rovaniemen keskuskenttä Ruokasenkatu Rovaniemi
RoPS Ounashalli Hiihtomajantie 4 Rovaniemi
SJK Seinäjoen keskuskenttä Urheilupuisto 12 Seinäjoki
SJK Wallsport Areena Alaseinäjoenkatu 9 Seinäjoki
TPS Veritas Stadion Hippoksentie 6 Turku
TPS Kupittaa 5 Hippoksentie 6 Turku
VPS Fennia Arena Ruutikellarintie 6 Vaasa 
VPS Hietalahti  Rantamaantie Vaasa 


 

 

 







  • Yhteistyössä: